طراحی UI

طراحی رابط کاربری , هرآنچه که باید از آن بدانید...

آیا می دانید طراحی UI چگونه خواهد توانست به جذب کاربران در فضای مجازی و موفقیت یک وبسایت در آینده کمک کند؟

طراحی UI یکی از مهم ترین مباحثی است که در راه اندازی یک سایت باید به آن توجه شود تا امکان جذب کاربران فراهم شود.

امروزه سایت های بسیار زیادی در فضای مجازی و اینترنت راه اندازی شده اند که هر یک از آن ها برای ارائه خدمات خاصی به فعالیت می پردازند. برخی از آن ها نیز به عنوان وبسایت فروشگاهی به عرضه انواع کالا و محصولات مصرفی یا واسطه ای می پردازند.

برای همین است که در این متن قصد داریم در ارتباط با نکات مهم در طراحی رابط کاربری و اهمیتی که در موفقیت یک سایت دارد به طور جامع صحبت کنیم.

طراحی سایت رایگان

اهمیت طراحی UI چیست؟

بصورت کدنویسی و تخصصی

شاید تا به حال پس از جستجو در گوگل، وارد برخی از سایت ها در اینترنت و فضای مجازی شده باشید. اما به دلیل شلوغ بودن بیش از حد محیط کاربری در صفحات اصلی آن برای پیدا کردن مطلب یا بخش مورد علاقه خود در آن سایت وقت زیادی را صرف کرده باشید.

این یکی از مهم ترین مشکلاتی است که بسیاری از کاربران در زمان کلیک کردن روی برخی از سایت ها با آن مواجه می شوند.

طراحی UI تلاش می کند تا این مشکلات را برای کاربران به حداقل برساند و امکان استفاده از امکانات موجود در سایت را در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم کند. به همین دلیل است که خواهد توانست به صاحبان مشاغل و مدیران شرکت ها کمک کند تا با جذب مخاطبان و جلب رضایت مشتریان امکان ارائه بهینه خدمات خود را داشته باشند.

ابزارهای طراحی UI چیست؟

به طور حتم برای این که بتوان امکان اائه خدمات طراحی UI را داشت، باید از نرم افزارهای خاصی استفاده کرد. در واقع تسلط بر نحوه استفاده از آن ها و آشنایی با این نرم افزارها یکی از اولین قدم ها برای ورود به این حرفه است.
اما سوال مهم این است که بهترین نرم افزاری برای طراحی UI کدام است و چگونه می توان استفاده حداکثری از آن ها داشت؟
همان طور که می دانید نرم افزاری طراحی گرافیکی پیشرفت های بسیاری داشته اند و امروزه امکان استفاده از نرم افزارهایی مانند فتوشاپ در بسیاری از کاربردها فراهم شده است. بسیاری از نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی گرافیکی می توانند به طراحان رابط کاربری کمک کنند تا بخشی از طراحی UI را با موفقیت به پایان برسانند.
برای همین یک طراح رابط کاربری خواهد توانست از این امکانات برای دست افتن به هدف خود استفاده کند.
با این وجود، نرم افزارهای اختصاصی برای طراحی UI وجود دارند که می توان از آن ها برای ایجاد یک رابط کاربری مفید و پر بازده استفاده نمود.
در ادامه تلاش شده است به طور خلاصه چند مورد از این نرم افزارها مورد اشاره قرار گیرند:

برای طراحی UI از ابزارهای مختلفی استفاده می شود.

طراحی UI

دریافت مشاوره در زمینه وردپرس

اگه نیاز داری از وردپرس بیشتر بدونی و یا سایتت رو با امکانات وردپرسی راه اندازی کنی همین حالا باما تماس بگیرید
دریافت مشاوره رایگان
طراحی UI با فیگما

دریافت مشاوره در زمینه وردپرس

اگه نیاز داری از وردپرس بیشتر بدونی و یا سایتت رو با امکانات وردپرسی راه اندازی کنی همین حالا باما تماس بگیرید
دریافت مشاوره رایگان

طراحی UI با فیگما

قدرتمند و منعطف

برخی از متخصصان هستند که با استفاده از figma اقدام به طراحی رابط کاربری مورد علاقه خود به صورت آنلاین برای ایجاد تجربه کاربری مطلوب می پردازند.

با استفاده از این پلتفرم چند طراح خواهند توانست به طور هم زمان با یکدیگر تعامل داشته و امکان دست یافتن به نتیجه بهتر را فراهم کنند. برای همین می توان فیگما را از برخی از جنبه ها از سایر نرم افزارها متمایز دانست.

طراحی UI با Adobe XD

حرفه ای اما پر هزینه

Adobe XD یکی از نرم افزارهایی است که می توان از آن برای طراحی UI استفاده کرد. این نرم افزار امکان پیاده سازی استانداردهایی که در طراحی رابط کاربری مد نظر کاربران است را خواهد داشت.

علاوه بر این، به دلیل حرفه ای بودن و سادگی استفاده از آن می توانید مانند فتوشاپ از قابلیت های آن برای طراحی رابط کاربری جذاب استفاده کنید.

adobe-xd-cc-adobe-xd

دریافت مشاوره در زمینه وردپرس

اگه نیاز داری از وردپرس بیشتر بدونی و یا سایتت رو با امکانات وردپرسی راه اندازی کنی همین حالا باما تماس بگیرید
دریافت مشاوره رایگان
sketch

دریافت مشاوره در زمینه وردپرس

اگه نیاز داری از وردپرس بیشتر بدونی و یا سایتت رو با امکانات وردپرسی راه اندازی کنی همین حالا باما تماس بگیرید
دریافت مشاوره رایگان

طراحی UI با Sketch

محدود و خاص

نرم افزار اسکچ (sketch) یکی از نرم افزارهای دیگری است که جایگاه خاصی در بین طراحان رابط کاربری در بسیاری از کشورهای دنیا دارد.

شما با استفاده از اسکچ خواهید توانست افزونه هایی که طراحی کرده اید را به کد تبدیل کرده و آن را به HTML بفرستید. علاوه بر این، خواهید توانست از کلیه قابلیت های آن که به عنوان یک ابزار اختصاصی برای طراحی رابط کاربری قابل استفاده است کمال بهره را داشته باشید.

وظایف طراح UI چیست؟

چیدمان یک وبسایت قبل اط طراحی سایت با توجه به المان ها و محتوایی که باید در اختیار کاربران یا مشتریان قرار گیرد در زمره مهم ترین وظایفی است که می توان برای یک طراح رابط کاربری بر شمرد.

در این بخش باید اشار شود که به طور کلی برای راه اندازی و توسعه یک وب سایت باید چند قدم مهم برداشته شود. این قدم ها عبارت هستند از:

طراحی سایت و کدنویسی برای راه اندازی آن اولین قدمی است که باید برای برداشتن قدم های بعدی برداشته شود. در این مرحله بخش های اصلی سایت پیاده سازی می شوند تا راه برای توسعه آن در آیند باز شود.

پس از طراحی اولیه سایت باید تلاش کرد تا بهترین طراحی UX را برای ایجاد یک تجربه کاربری موفق ایجاد کرد. به این منظور لازم است نقشه کار سایت و هدف کلی از طراحی آن را در نظر گرفت و با توجه به این موضوع تلاش خود را برای پیشبرد وبسایت برای دست یافتن به اهداف شرکت به کار بست.

طراحی رابط کاربری با توجه به نکاتی که در مورد انتخاب بهترین تصاویر، رنگ ها، المان ها و ارتباط بین آن ها باید رعایت شود، تلاش خواهد کرد تا بهترین تجربه کاربری را برای مخاطبان فراهم کند.

همان طور که اشاره شد برای ایجاد رابط کاربری باید تخصص کافی در حوزه طراحی گرافیکی داشته باشید و بتوانید برای ایجاد یک طراحی UX موفق بزرگ ترین قدم ها را بردارید.

آیا بین طراحی UI و UX تفاوت وجود دارد؟

بله. در مورد معنی  و مفهومی که طراحی UI دارد در بخش های قبل توضیح داده شد. اما UX در واقع به معنی تجربه کاربری است و تفاوت های ریز و قابل توجهی با رابط کاربری دارد.

شاید بتوان گفت که تجربه کاربری یک نگاه کلی به ماجرا دارد و تجربه یا حسی که یک کاربر پس از وارد شدن به سایت خواهد داشت را مورد ارزیابی قرار می دهد.

اما طراحی UI مربوط به استفاده از ابزار و نرم افزارهای مختلف برای ایجاد یک محیط مناسب برای ارتباط کاربر با سایت می باشد.

اگر یک رابط کاربری خوب برای وبسایت خود ایجاد کنید، به طور حتم خواهید توانست تجربه بهتری برای کاربران ایجاد کرده و UX خوبی نیز داشته باشید.

برعکس، اگر تلاش کنید کاربران بهترین تجربه را پس از مشاهده بخش های مختلف وبسایت شما داشته باشند، می توان گفت که طراحی UI سایت شما بسیار عالی و ایده آل است.

منظور از طراحی UI چیست؟

حال که با اهمیت طراحی UI آشنا شده اید، باید در این بخش اشاره شود که منظور و معنی این عبارت چیست.

UI متشکل از دو حرف U و I است که از حروف ابتدایی کلمات User Interface تشکیل شده است. یوزر اینترفیس در فارسی به معنی رابط کاربری ترجمه می شود. برای همین است که در واقع می توان طراحی UI را به معنی طراحی رابط کاربری سایت دانست.

ترجمه فارسی این عبارت به خوبی می تواند شما را با معنی و مفهوم آن آشنا کند. علاوه بر این، به راحتی خواهید توانست درک درستی از اهمیت آن به دست اورید.

طراحی UI

در طراحی UI به چه نکاتی توجه می شود؟

اگر یک وبسایت دارای رابط کاربری خوبی باشد، خواهد توانست به کاربران کمک کند تا به خوبی با المان ها و امکانات موجود در سایت ارتباط برقرار کرده و امکان استفاده حداکثری از آن ها را داشته باشند.

اما سوال مهمی که (برای صاحبان مشاغل یا افرادی که به تازگی قصد راه اندازی یک سایت را دارند) وجود دارد این است که در طراحی UI به چه نکاتی توجه می شود و چگونه می توان بهترین رابط کاربری را برای یک وبسایت ایجاد کرد؟

در ادامه تلاش شده است به نکات مهمی که در طراحی رابط کاربری سایت به آن ها توجه می شود به طور خلاصه اشاره ای داشته باشیم:

1.     تصاویر سایت

یکی از مهم ترین عوامی که می تواند به کاربر کمک کند ارتباط بهتری با سایت برقرار کرده و به بیان دیگر از رابط کاربری آن لذت و استفاده بیشتری ببرد، تصاویر قرار گرفته در آن است.

برای همین است که طراحی تصاویر یا طراحی گرافیکی را بخشی از طراحی UI به خصوص برای صفحات اصلی سایت می دانند.

مطالعه بیشتر >

سوالات متداول

بله. خوشبختانه در تهران متخصصان متعددی در حال فعالیت هستند که امکان ارائه خدمات طراحی UI را خواهند داشت.

علاوه بر این، شرکت های معتبر طراحی سایت نیز می توانند به شما کمک کنند تا علاوه بر استفاده از خدمات طراحی سایت امکان استفاده از خدمات طراحی رابط کاربری را داشته باشید.

برای همین در صورت نیاز ضمن تماس و مشاوره با کارشناسان خواهید توانست اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هر یک از طراحان ممکن است از نرم افزارهای گرافیکی یا اختصاصی متفاوتی برای طراحی UI استفاده کنند. برای همین نمی توان گفت که استفاده از یک نرم افزار خاص به همه افراد توصیه می شود. ما در این متن چند مورد از نرم افزارهای مطرح در این حوزه را معرفی کردیم. شما خواهید توانست پس از آشنایی با این نرم افزارها امکان استفاده از بهترین آن ها را داشته باشید.

در صورتی که بتوانید به طور تخصصی به ارائه خدمات طراحی رابط کاربری بپردازید، به طور حتم می توان انتظار داشت با به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب در شرکت های معتبر بتوانید درآمد خوبی کسب کنید.

لازم به ذکر است در حال حاضر برخی از افراد به صورت فریلنسری در این حوزه مشغول به فعالیت هستند و ممکن است امکان ارائه خدمات به شهروندان و صاحبان مشاغل را داشته باشند. اما درامد این افراد ثابت نیست و با توجه به میزان پروژه و حجم کاری که می گیرند یا میزان تخصصی که دارند درآمدهای متغیری خواهند داشت.

از نظر تخصصی بین طراحی UI و طراحی گرافیکی تفاوت های زیادی وجود دارد. طراحی گرافیکی می تواند برای کاربردهای مختلفی در فضای مجازی با ارائه خدمات متنوع به جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

اما طراحی UI بیشتر برای ایجاد یک رابط گرافیکی مناسب برای پلتفرم های آنلاین است.

برای همین است که این دو تخصص علی رغم این که اشتراکات بسیاری دارند، در عین حال تفاوت های خاص خود را خواهند داشت.

این امر باعث شده است که یک متخصص طراحی UI باید علاوه بر آشنایی با طراحی گرافیکی بتواند یک رابط کاربری ایده ال را با استفاده از تخصص و مهارت های خود ایجاد نماید.

بله. در صورتی که سایت شما به بهترین نحو طراحی شده باشد و کاربر بتواند به راحتی از امکانات موجود در آن استفاده کند، پس از طراحی UI در نهایت به عنوان نتیجه تلاش های خود خواهید دید که تجربه کاربری یا UX بسیار خوبی خواهید داشت.

برخی از متخصصان بر این باور هستند که ایجاد بهترین تجربه کاربری نیاز به مدیریت سایت با در نظر گرفتن همه فاکتورها دارد. برای مثال، با افزایش سرعت بار گذاری صفحات سایت می توان به کاربر کمک کرد تا تجربه بهتری از مشاهده صفحات مختلف یک وبسایت داشته باشد.

همچنین با ایجاد یک رابط کاربری مناسب می توان به کاربر کمک کرد تا به راحتی در بین صفحات به جستجو پرداخته و به صفحات هدف دست پیدا کند.

برای همین است که از این دیدگاه می تواند طراحی UI را بخشی از تلاش های صورت گرفته در ایجاد یک تجربه کاربری موفق محسوب کرد.

سخن پایانی

در این متن تلاش شد تا اشاره ای به اهمیت طراحی UI و نقش آن در موفقیت یک سایت داشته باشیم. به طور حتم در صورتی که قصد دارید به عنوان یک کسب و کار یا شرکت تولیدی و خدماتی کاربران بیشتری را به سایت خود جذب کنید، لازم است که از بهترین طراحان حرفه ای که امکان ایجاد یک رابط کاربری مطلوب را دارند بهره بگیرید.

با این کار خواهید توانست در کوتاه ترین زمان ممکن سایت خود را به گونه ای هدفمند طراحی کرده و کاربران را برای هدایت بین صفحات سایت و دست یافتن به کالا یا خدمات مد نظر آن ها هدایت کنید.

مشاوره رایگان طراحی وب سایت

سفارش طراحی سایت خود را ثبت نمایید ...

زیر 5 دقیقه با شما تماس می گیریم ;‌)

شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند...

اسکن کن، تماس بگیر

مشاوره شرکت طراحی سایت نبض نت

نیاز به راهنمایی دارم

می خوام بدونم برای ثبت سفارش باید چی کار کنم
09127618151

سلام دوست عزیز

برای اینکه سفارش خودتون رو ثبت کنید میتونید از طریق فرم کناری اقدام نمایید یا با شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید
09127618151

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *