آموزشی

UI یا UX؟! کدام را اول یاد بگیریم؟

UI یا UX؟! کدام را اول یاد بگیریم؟

UI یا UX؟! کدام مقدم تر است؟

در این مقاله قصد داریم به سوالی پر تکرار در این زمینه بپردازیم! با ما همراه بشید تا متوجه شوید که ابتدا UI را یاد بگیرید یا UX را!

pouria sadeghlou

نویسنده: پوریا صادق لو

جمعه, 19 اسفند ۱۴۰۱ ساعت 14:۰۰

0 دقیقه
زمان مطالعه
UI یا UX؟! کدام را اول یاد بگیریم؟
[toc]

همپوشانی های زیادی در طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربر (UX) وجود دارد. UI بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند UX گسترده تر است: طراح UX سفر کاربر را ترسیم می کند و طراح UI سپس آن را با عناصر بصری و تعاملی پر می کند. پس منطقی است که هنگام یادگیری UI/UX یا طراح محصول شدن، پیروی از همین ترتیب منطقی خواهد بود، درست است؟! واقعیت این است که در حالی که فرآیند طراحی معمولاً با UX شروع می‌شود، یادگیری آن بدون داشتن پایه‌ای در UI نیز بسیار سخت‌تر است.

اگر بزرگنمایی کنیم و به کاربرد طراحی UI در دنیای واقعی فکر کنیم، اطرافمان را احاطه کرده است. این همان چیزی است که ما ابتدا می بینیم. این چگونه می دانیم که در یک تقاطع به چپ نپیچیم، که دکمه به معنای روشن/خاموش کردن است، چگونه دروازه خود را در ترمینال فرودگاه پیدا کنیم... واقعاً این لیست بی پایان است.

طراحی رابط کاربری همان چیزی است که برداشت اولیه از آن حاصل می‌شود: رنگ‌ها، تصاویر، فونت‌ها و غیره در کنار هم قرار می‌گیرند تا فکر یا احساس خاصی را برانگیزند یا رفتار خاصی را هدایت کنند. هنگامی که شواهد بصری کافی از یک الگو را جمع آوری کردید، می توانید فرضیه ای در مورد رفتار مورد انتظار تشکیل دهید. به عنوان مثال، رنگ قرمز معمولاً برای هشدار دادن به کسی در مورد خطا، هشدار یا خطر (مانند علامت STOP) استفاده می شود.

در اینجا یک نمودار مفید وجود دارد که تفاوت های بین طراحی UX و UI را برجسته می کند:

برای درک رفتار انسان و چگونگی هدایت رفتارهای مورد نظر، ابتدا باید درک کرد که چه چیزی در این رفتار نقش دارد. معمولاً اینها چیزهایی هستند که ابتدا از طریق بینایی، صدا، بویایی و/یا لمس تجربه می شوند. یادگیری UI قبل از UX مهم است زیرا به شما امکان می دهد مشاهده، تشخیص الگو و رفتارهای مبتنی بر الگوها را تمرین کنید. کار معکوس از طریق درک UI دروازه ها را برای طراحی یک طراحی کلی UX بهتر باز می کند.

مزایای یادگیری طراحی UX و UI

یادگیری طراحی UX و UI مزایای زیادی دارد، از جمله افزایش پتانسیل درآمد و آینده شغلی، بهبود کیفیت زندگی کاربران و کمک به ارائه راه حل برای برخی از بزرگترین مشکلات جهان.

در اینجا برخی از مزایای جداگانه و خاص یادگیری طراحی UX و طراحی UI آورده شده است...

مزایای یادگیری طراحی UX

شما از یادگیری طراحی UX به طور خاص سود خواهید برد، زیرا به شما امکان می دهد:

  • درک بهتری از کاربران و مشکلاتی که می‌خواهید حل کنید
  • طرح هایی ایجاد کنید که نه تنها زیبا، بلکه کاربردی نیز هستند
  • برنامه ها، وب سایت ها و محصولات را با سرعت بیشتری توسعه دهید
  • اعتبار مفاهیم را از طریق ساختن، آزمایش و تکرار
  • رشد کسب و کار و افزایش فروش را برای شرکت/مشتریان خود هدایت کنید

مزایای یادگیری طراحی UI

شما از یادگیری طراحی UI به طور خاص سود خواهید برد، زیرا به شما امکان می دهد:

  • اصول اولیه تئوری رنگ، تایپوگرافی و تصاویر را بهتر درک کنید
  • خود را هنرمندانه بیان کنید، اما در قالب الگوهای طراحی موجود
  • نقد طراحی را به خوبی در ارائه و دریافت آن استاد کنید
  • با مشکلات جالب و جدید مقابله کنید زیرا طراحی دائما در حال تکامل است
  • با طرح‌های زیبا و نامرئی رقابتی باشید

چرا ابتدا باید UI را یاد بگیرید

طراحی UX بدون طراحی UI نمی تواند وجود داشته باشد

در حالی که یادگیری طراحی UX و UI مزایای شگفت انگیزی دارد، طراحی UX بدون طراحی UI نمی تواند وجود داشته باشد. از طریق چندین سال آموزش طراحی UX/UI به هزاران دانش‌آموز، متوجه شده‌ایم که یادگیری UI قبل از UX بهترین راه برای استفاده حداکثری از فرآیند یادگیری و مزایای ذکر شده در بالا است. رابط کاربری و به دنبال آن UX ثابت کرده است که تغییر دهنده های شغلی را برای موفقیت بیشتر در بوت کمپ های متحول کننده شغلی آماده می کند، مانند برنامه آکادمی UX ما که عمیقاً در طراحی UX غوطه ور می شود اما طراحی UI را در سطح پیشرفته تری نیز پوشش می دهد.

بنابراین، به نظر ما، ایده خوبی است که از قبل کمی برای یادگیری طراحی رابط کاربری خوب سرمایه گذاری کنید! اگر ایده ایجاد تجربیات کاربری عالی را دوست دارید اما خود را فردی بصری تر می بینید، به هر حال ممکن است به طراحی UI علاقه بیشتری داشته باشید! اما صرف نظر از اینکه امیدوارید شغلی را در زمینه طراحی UI یا UX دنبال کنید، مهم است که با اصول طراحی UI شروع کنید.

برخی افراد جنبه عملی و طراحی طراحی UI را آسانتر از جنبه روانشناختی و تحقیقاتی UX می دانند. طرح. یادگیری طراحی UI در واقع در مورد درک بسیاری از قوانین طراحی بصری و تسلط بر ابزارهای طراحی نرم افزار آرایه است که به شما در ایجاد آن طرح ها کمک می کند. طراحی UX از سوی دیگر شامل دانش گسترده ای از مهارت های رسمی مانند تحقیق کاربر، معماری اطلاعات و طراحی برای توسعه است. در حالی که مهارت‌های طراحی UI گسترده می‌شوند، مهارت‌های طراحی UX عمیق می‌شوند.

طراحی UI بنیادی تر است

طراحی UI به شما این امکان را می دهد که روی صفحه یا عنصری که در دست دارید تمرکز کنید، بدون اینکه زیاد به UX کلی فکر کنید. هنگامی که درک اولیه اصول طراحی UI را درونی کردید، اعمال آن اصول در تجربه کلی بسیار آسان تر است. از این گذشته، طراحی یک UX عالی دارای قوانین UI موجود در آن است.

اگر یادگیری طراحی UI را به تعویق می اندازید تا در مورد تفاوت های ظریف طراحی UX بیشتر بدانید، تمام لفاظی ها و درک این موضوع را خواهید داشت که چرا کارها باید به روش خاصی انجام شوند، اما بدون داشتن چیزی بصری برای نشان دادن آن. و نمونه کار شما - یک رسانه بسیار بصری - از این رویکرد سودی نخواهد برد. وقتی در حال تغییر شغل به طراحی UX هستید، هدف شما این است که حداقل در ابتدا یک متخصص عمومی شوید، بنابراین می‌خواهید استخدام‌کنندگان ببینند که حداقل در طراحی UI مهارت دارید.

شروع با طراحی UI به شما کمک می کند تا در طول زمان و در طول مسیر خود را از پروژه های کوچک به حوزه وسیع تری ارتقا دهید. این یک خط ناگهانی نیست که شما از آن عبور می کنید، بلکه یک روند تدریجی برای دیدن تصویر بزرگتر از UX است.

سفارش طراحی سایت در نبض نت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *