آموزشی

نکات انتخاب نام دامنه در طراحی سایت

نکات انتخاب نام دامنه در طراحی سایت

نکات انتخاب نام دامنه در طراحی سایت

یکی از اولین قدم ها در طراحی سایت انتخاب نام دامنه می باشد. با با همراه باشید با نکات انتخاب نام دامنه در طراحی سایت

pouria sadeghlou

نویسنده: پوریا صادق لو

دو شنبه, 16 مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱8:۰۰

0 دقیقه
زمان مطالعه
نکات انتخاب نام دامنه در طراحی سایت
[toc]

یکی از اولین قدم ها در طراحی سایت انتخاب نام دامنه می باشد. حتما شنیده اید که طراحان سایت در مورد انتخاب نام دامنه بسیار تاکید می کنند. این انتخاب همراه با رعایت قوانین و نکاتی می باشد که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم. در صورتی که قصد طراحی سایت را دارید و در مرحله انتخاب نام دامنه به سر می برید پیشنهاد می کنیم پیش از انتخاب نکات مهم انتخاب نام دامنه را مطالعه کنید تا با اطلاعات کافی نام برگزیده برای سایت خود انتخاب کنید.

نام دامنه وب سایت شما در واقع نشان دهنده نام برند می باشد و به همین دلیل موردی بسیار مهم است. همچنین این نام کمک شایانی می تواند روی برندسازی شما داشته باشد بنابراین همان قدم های ابتدایی را باید درست بردارید تا بتوانید به هدف خود سریعتر دست پیدا کنید. بسیاری از افراد در انتخاب نام دامنه هنوز مشکل دارند و نمی دانند چگونه می توان یک نام اصولی برای وب سایت انتخاب کرد. در این مقاله می خواهیم یک بار برای همیشه این سوال را پاسخ دهیم و مشکل را حل کنیم. در صورتی که در زمینه طراحی سایت فروشگاهی و یا شرکتی و یا سئو نیاز به مشاوره دارید می توانید با شماره های درج شده تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان مجموعه نبض نت بهره مند شوید.

نکات انتخاب نام دامنه در طراحی سایت

پیش از شروع هر کاری در نظر بگیرید که انتخاب نام دامنه قرار است برای شما برندسازی کند بنابراین احساسی عمل نکنید و از قرار دادن نام فرزندان و یا کلمات خاص بپرهیزید. نام دامنه یک موضوع حیاتی است و در آینده قابل تعویض نیست. این نام به کسب و کار شما هویت می بخشد و به راحتی نمی توانید آن را عوض کنید. بنابراین در انتخاب نام دامنه وسواس لازم را به خرج دهید و نکات را در نظر داشته باشید.

کسب اطلاعات بیشتر: چگونه از سایت وردپرسی در گوگل درایو بک آپ بگیریم؟

نام دامنه باید متناسب با کسب و کار شما باشد.

در نظر داشته باشید نامی که انتخاب می کنید معرف کسب و کار شما باشد. اگر نام انتخاب شده در حوزه کاری شما نباشد در برند سازی به مشکل می خوردی. البته برخی از کسب و کارها دیده شده که از نام های خیلی خاص استفاده می کنند که هیچ شباهتی به کارشان ندارد اما تبلیغات گسترده همراه با هزینه فراوان کرده اند تا نام برند آن ها در اذهان عمومی باقی بماند.  اما در صورتی که نام کسب و کار شما در میان نام دامنه دیده شود راحت تر در ذهن مخاطب ثبت می گردد. به عنوان مثال در صورتی که در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنید بهتر است نام web در میان دامنه شما دیده شود.

در نام دامنه از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید

یکی از بهترین راه ها برای این که با سرعت بالاتری بتوانید وب سایت خود را سئو کنید این است که از کلمه کلیدی اصلی در نام دامنه استفاده کنید. حتما سایت های پزشکی را دیده اید که از نام doctor در میان نام دامنه استفاده می کنند. البته مهم ترین نکته در مورد این موضوع این است که از کلمه فارسی در نام دامنه خود استفاده نکنید چرا که نوعی سئو سیاه محسوب می شود و ممکن است سایت را به نابودی بکشاند. بنابراین بهترین راه این است که از کلمات مشابه انگلیسی در دامنه استفاده کنید.

به برندتان لطمه وارد نکنید.

پیرو نکته پیشین باید گفت که همه چیز را فدای نام دامنه سایت نکنید. درست است که استفاده از کلمه کلیدی می تواند شما را در سئو سایت موفق تر کند اما کلمه ای باید انتخاب شود که بتوانید روی آن برندسازی کنید. مثلا استفاده از نام tarahisite در نام دامنه نمی تواند به برند سازی کمک کند. بنابراین سعی کنید نامی را انتخاب کنید که بتوانید از آن به عنوان یک کلمه خاص برای برند سازی استفاده کنید.

نام دامنه را کوتاه انتخاب کنید

استفاده از کلمات طولاتی ظاهر خوبی را به وب سایت نمی دهد. استفاده از حداکثر 10 کاراکتر برای نام دامنه کافیست و راحت تر در ذهن مخاطب باقی می ماند. هرچقدر نام دامنه بزرگ تر باشد به ذهن سپردن آن سخت تر و در نتیجه تایپ آن نیز سخت است و احتمال اشتباه در تایپ بسیاز زیاد است. همچنین استفاده از کلمات مخفف نیز در برخی از شرایط قابل استفاده است.

مطمئن شوید که دامنه به راحتی تایپ می شود

وب سایت هایی که در جهان از شهرت بالایی برخوردار هستند را در نظر بگیرید همگی آن ها به گونه طراحی شده اند که به راحتی تایپ شوند بازدید کنندگان سایت نیز به راحتی این نام را به ذهن می سپارند نامی را انتخاب کنید که به راحتی بتوانید آن را بیان کنید و نیازی نباشد که برای بیان به بقیه افراد آن را اسپل کنید

مطمئن شوید که به راحتی تلفظ می شود

نامی که نتوان آن را به راحتی خواند و تلفظ های مختلفی برای آن وجود داشته باشد به درد نمی خورد. استفاده از یک نام ساده می تواند برای شما بهترین گزینه باشد. شما باید نامی را انتخاب کنید که همه افراد در سنین و جایگاه های مختلف به راحتی بتوانند آن را تلفظ کنند. به گونه ای که در صورت نیاز به تبلیغات به راحتی بتوانید آن را نوشته و معرفی کنید.

از خط فاصله یا عدد پرهیز کنید

از دیگر نکات مهم انتخاب نام دامنه در طراحی سایت این است که تا جایی که می شود از عدد و نشان پرهیز کنید. این مورد علاوه بر اینکه ظاهر دامنه سایت را خراب می کنند باعث می شوند که نام دامنه نیز به درستی تلفظ نشود. البته تجربیات نشان می دهد که وجود عدد یا خط فاصله در دامنه می تواند به سئو شما نیز صدمه بزند و مشکل ساز شود.

چک کنید که مشابه با دیگر برندها نباشد.

بسیاری از برندهایی که ثبت شده اند دارای وب سایت نمی باشند و تنها با تبلیغات کسب و کار خود را رونق بخشیده اند به همین دلیل ممکن است بتوانید از آن ها به عنوان نام دامنه استفاده کنید اما در صورتی که بخواهید برندسازی کنید این اجازه را نخواهید داشت چرا که برند دیگری با این نام در شبکه های مجازی و حضوری فعالیت می کند.

از ابزارهای انتخاب نام دامنه استفاده کنید.

وب سایت های مختلفی وجود دارد که با کمک آن ها می توانید نام دامنه خود را انتخاب کنید این ابزارها به شما نشان می دهند که دامنه مورد نظر پیش از این خریداری شده و یا اینکه قابل خرید می باشد. همچنی بر خی از وب سایت ها نام های مشابه نیز به شما معرفی می کنند که در انتخاب نام دامنه می تواند کمک شایانی به شما بکند.

تاثیر نام دامنه بر روی سئو سایت

شاید ندانید که سئو سایت چیست. سئو در واقع فرایندی می باشد که با استفاده از آن می توان وب سایت را به نتایج برتر گوگل رساند. با استفاده از سئو می توانید یک برندسازی گسترده مانند دیجی کالا داشته باشید. در واقع هیچ سایتی پس از طراحی در معرض دید کاربر قرار داده نمی شود مگر اینکه سئو شده و در نتایج برتر گوگل ظاهر شود. یکی از بهترین راه ها برای این که بتوانید به سئو سایت خود کمک کنید این است که نکاتی که در بخش های پیشین بیان شد را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال انتخاب نام دامنه فارسی می تواند تاثیر بدی بر روی سئو سایت داشته باشد و یا اینکه داشتن عدد در نام دامنه می توان سئو سایت را به تاخیر بیندازد. بنابراین برای اینکه بتوانید به یک سئو مناسب دست پیدا کنید بهترین راه این است که از همان ابتدا قدم های درستی بردارید. در صورتی که برای انتخاب نام دامنه نیاز به مشاوره دارید می توانید با شماره های درج شده تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان مجموعه نبض نت بهره مند شوید.

سخن آخر

امیدوارم تا بدینجا توانسته باشیم شما در انتخاب نام دامنه برای سایت کمک کرده باشیم. شاید در نگاه اول تصور کنید که نام دامنه مهم نیست اما در سئو سایت تاثیر شگرفی دارد و همچنین می تواند باعث تخریب برندسازی شما شود.  در برخی از زمان ها، تنها همین ارتباط بین نام دامنه سایت و عبارت کلیدی جستجو شده، سبب قرار گرفتن سایت مورد نظر در رنک یک نتایج گوگل شده است. پس، حوصله به خرج دهید و نامی برای دامنه سایت خود درنظر بگیرید که موجب پیشرفت شما در بین رقبایتان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *