آموزشی

مزیت ادوردز برای سایت و برندسازی

مزیت ادوردز برای سایت و برندسازی

ادوردز چیست؟

در این مقاله قصد داریم درباره مزیت های گوگل ادورز و روش استفاده از آن را به شما توضیح دهیم.

زهرا یزدانی

نویسنده: نرگس یزدانی

شنبه, 26 اسفند ۱۴۰2 ساعت 18:۰۰

0 دقیقه
زمان مطالعه
مزیت ادوردز برای سایت و برندسازی

امروزه فروش انلاین محصولات و خدمات و حتی آگاه سازی مخاطبین از برند یکی از دغدغه های اصلی صاحبان کسب و کار است و راه های مختلفی برای فروش آنلاین و آگاه سازی مشتری وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از بستر وبسای ت است. اما تبلیغات سایت و جذب بازدید کننده به سمت سایت یکی از اصلی ترین چالش های تبلیغات در حوزه دیجیتال است.

کسب اطلاعات بیشتر: ۲۰ سایت معروف جهان که با وردپرس طراحی شده اند

کسب اطلاعات بیشتر: صفحه لندینگ چیست؟

چنانچه در نظر دارید برای رسیدن به مخاطبیم هدف هزینه ای به تبلیغات اختصاص دهید بهتر است تبلیغات گوگل ادز را درنظر داشته باشید. گوگل روزانه 259 میلیون بازدیدکننده و 4.8 میلیون تعامل در روز دارد که بهترین جا برای تبلیغات است.

در نظر داشته باشید هر چه کمپین های پولی شما قوی تر و متمکز تر باشد کلیک های بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. به هیمن دلیل است که گوگل ادز محبوب ترین روش تبلیغات در بین کسب و کارهای اینترنتی است.

از این رو در این مقاله قصد داریم یکی از محبوب ترین راه های تبلیغات یعنی تبلیغات گوگل ادوردز را به شما معرفی کنیم و درباره مزایا و معایت آن و موارد دیگر توضیح دهیم.

گوگل ادز یا گوگل ادوردز چیست؟

همانطور که گفته شد گوگل یک منبع بی نهایت و بزرگ برای پاسخ دهی به سوالات افراد است. زمانی که فردی مطلبی را سرچ میکند لیستی از وبسایت هایی که توسط گوگل بعنوان منبع معتبری برای پاسخ مطلب سرچ شده شناخته شده اند، بالا می آیند که به آن SERP گفته میشود.

در این لیست تعدادی سایت با عنوان تبلیغات یا ADS نیز نمایش داده میشوند که اصولا در ابتدا و انتهای صفحه ی  SERP  نمایش داده میشوند.

این وبسایت هایی هستند که از سرویس گوگل ادز استفاده کرده اند یعنی با پرداخت هزینه ای مشخص و تعیین ساعتی معین برای نمایش در صفحه SERP دیده میشوند این نوع تبلیغات بر اساس تعداد هر کلیک است که اصطلاحا به آن PPC میگویند درواقع بطور کلی گوگل ادز تحت مدل پرداخت به ازای هر کلیک کار میکند و این بدان معناست که بعد از شارژ اکانت گوگل ادز، شما یک کلمه کلیدی را مورد هدف قرار میدهید و بعد از نمایش در صفحه جست و جوی گوگل بعد از هر کلیک و ورود به واسطه تبلیغات به سایت از شارژ حساب شما مبلغ معینی کاسته میشود.

در نظر داشته باشید تبلیغات گوگل نیز دارای رتبه بندی مباشید به این صورت که گوگل براساس AD rank نتایج را نمایش میدهد بر اساس گفته ی گوگل "AD rank برآورد کیفیت تبلیغات، کلمات کلیدی و صفحات فرود  شماست، تبلیغات با کیفیت بالاتر منجر به کاهش قیمت و جایگاه های بهتری میشود."

  این سایت ها با برچسب AD یا تبلیغات و یا Sponsored نمایش داده میشوند به عنوان مثال در تصویر زیر مشاهده میکنید:

گوگل برای نمایش صفحات پیشنهادی استراتژی مناسبی را انتخاب کرده است به این صورت که در ابتدا و انتهای صفحه که بیشترین بازدید را دارند تبلیغات را نمایش میدهد و ترافیک را به سمت تجارت شما هدایت میکند.

 اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا گوگل ادز موثر است؟ طبق داده و امار نرخ کلیک گوگل ادز نزدیک به 8 درصد است و هر تبلیغ نمایشی در گوگل بالای 180 میلیون بار ایمپرشن دارد.

برند سازی و افزایش آگاهی از برند با گوگل ادز

هر کمپین تبلیغاتی هدف مشخصی دارد. یکی از این اهداف برندسازی و افزایش آگاهی از برند است. دیده شدن و برجسته شدن بین رقبا توسط مشتری، هدفی است که میتوان با گوگل ادز از طریق افزایش ترافیک و تشویق کاربران به تعامل با برند دست یافت.

با طراحی یک کمپین برندسازی در ادوردز بهترین مکان اجرای تبلیغ را انتخاب کنید و با بررسی منظم بازدید ها، تعاملات و آمار های دیگر سایت میزان موفقیت کمپین را بسنجید. چالش بزرگ در برندینگ ایجاد آگاهی از برند و دیده شدن توسط مشتری است به طوری که نام و نشان و تصویر برند در ذهن مشتری جایگاه ویژه ای پیدا کند. در این کمپین میزان بازدید از میزان تبدیل و فروش بیشتر است.

این کمپین ها میتواند به شما در موارد زیر کمک کند:

 • افزایش تعامل مشتری با برند
 • ایجاد تصویری مثبت از برند در ذهن مشتری
 • افزایش وفاداری به برند از طریق ارتباط با مشتریان هدف
 • ایجاد انگیزه در مشتری برای تعامل با برند

در گوگل ادوردز KPI یا شاخص های عملکرد کلیدی وجود دارد که برای بررسی میزان موفقیت کمپین میتوان از آن استفاده کرد، این شاخص ها شامل موارد زیر است:

 • میزان دیده شدن (Impression): تعداد دفعات نمایش آگهی شما در برابر تعداد دیدگاه مشتریان معیار بسیار مهمی در مورد میزان موفقیت کمپین شماست. در برندسازی اینکه چه میزان مشتری از شما خرید کرده باشند مهم نیست اینکه چه تعداد بار دیده شده اید اهیمت دارد.
 • میزان درگیری مشتری(Customer engagement): زمانی که از طریق گوگل ادز به دنبال برندسازی هستید میزان نرخ کلیک (clickthrough rate)  نشان دهنده میزان تعامل و درگیری مشتری با برند است.
 • Reach و Frequency: Reach نشان دهنده تعداد بازدیدکنندگانی است که در معرض یک آگهی قرار گرفته اند. افزایش ریچ به معنای این است که آگهی شما برای اافراد بیشتری نمایش داده شده است که موجب افزایش آگاهی از برند میگردد. Frequency میانگین تعداد دفعاتی است که هر بازدید کننده ، آگهی شما را در یک بازه زمانی میبیند.

 مزایای استفاده از گوگل ادز

گوگل در هر روز بیش از  5 میلیارد درخواست جست و جو دارد که ان را تبدیل به بهترین بستر برای تبلیغات کرده است. برخی از مزایای گوگل ادز را در این جا بررسی میکنیم:

 • افزایش آگاهی از برند: تبلیغات دیجیتال بخصوص تبلیغات گوگل امروزه نوع عملکرد برندها برای تبلیغاتشان را دچار تحول کرده است. برندها به کمک گوگل ادوردز میتوانند زمانیکه مشتریان در جست و جوی خواسته های خود هستند محصولات و خدمات خود را پیشنهاد دهند یعنی نقطه تماس مشتری را پیدا کرده و در آن جا شروع به تبلیغ و دیده شدن میکنند. برندها زمانیکه مخاطبین به دنبال دسته بندی محصولشان در موتور جست و جو میگردند تبلیغاتشان را نشان میدهند.
 • نتایج سریع تر از سئو: پیدا کردن جایگاه مناسب در صفحه جست و جوی گوگل کاری زمان بر و مشکل است. با بهینه سازی مناسب وب سایت ها و بدست آوردن اعتبار از طرف سایت های معتبر و دادن بک لینک ها میتوان نتایج ارگانیک و خوبی بدست آورد اما در محیط رقابتی این کار زمان بر و پر زحمت است و هزینه زیادی را نیز می طلبد. اما کسب و کارها میتوانند با کمک گوگل ادز سریع تر به نتیجه برسند. آن ها این فرصت طلایی را دارند تا در زمانی که کاربران به دنبال محصولات و خدمات خود میگردند در رتبه بالا قرار بگیرند. در این حوزه نیز رقابت وجود دارد ام وجود پیشنهاد و امتیاز کلمات کلیدی مرتبط با تبلیغات، تجربه کاربری لندینگ پیج و CTR است که جایگاه را مشخص میکند. لذا با بهینه سازی مناسب گوگل ادز ROI (نرخ بازگشت سرمایه) مناسبی بدست میاید.
 • کسب رنک بالاتر نسبت به رقبا: با گوگل ادز میتوانید از استراتژی های مناقصه اتوماتیک هدف گیری رنک بالا استفاده کنید و مناقصه را تنظیم کنید و در آن جا از رقیب مورد نظرتان از نظر رنک جلو بزنید. داشتن رنک بالا در تبلیغات رقیب یکی از اصلی ترین مزایای گوگل ادز است.
 • اثر گذاری بر روی تصمیم خرید مخاطب: مخاطبین قبل از خرید برنامه ریزی میکنند و تحقیق انجام میدهند و گزینه های متفاوت را بررسی میکنند و در نهایت خرید را انجام میدهند. از این رو تاثیر گذاشتن بر روی تصمیم خرید مشتری حائز اهمیت است. امروزه با کمک گوگل ادز این فرآیند بسیار ساده تر و موثر است. مخاطبینی که از هر طریقی یک وبسایت را بازدید میکنند به دسته بندی های متفاوتی تقسیم میشوند و روی وبسایت های متفاوت هدف گیری میکنند که این وبسایت ها در نمایش گوگل وجود دارند.
 • افزایش مشاهده تبلیغات برای مخاطبین بالقوه: اشتباهی که معمولاً بین تبلیغ‌کنندگان رخ می‌دهد، این است که فکر می‌کنند هر کلمه کلیدی باید به طور کامل تاثیرگذار در جستجو باشد، اما آیا واقعاً باید برای هر تبلیغ پول خرج شود؟ بیشتر مواقع، جستجوها توسط افرادی انجام می‌شود که یا رقبا هستند یا قصد خرید ندارند. با استفاده از ادوردز، می‌توانید تبلیغات خود را به نمایش بگذارید که به مخاطبانی که علاقه‌مند به خرید هستند، نشان داده شود. باید استراتژی‌های مناقصه اتوماتیک مانند ECPC (هزینه افزوده به ازای هر کلیک) را انتخاب کنید که در آن، مناقصه براساس داده‌های تبدیل قبلی و ترکیب اطلاعات متعددی مانند مکان، دستگاه، مدل، زمان و روز هفته تغییر می‌یابد.
 • اندازه گیری موفقیت: با گذشت زمان، گوگل ادز به شما کمک می‌کند تا عملکرد تبلیغات خود را تجزیه و تحلیل کرده و بهبود بخشیده تا به افراد بیشتری برسید و کسب‌وکار شما بتواند به هدف پولی خود برسد. این به این معناست که با استفاده از اطلاعات و داده‌هایی که از عملکرد تبلیغات شما دریافت می‌کند به شما نشان دهد کدام استراتژی‌ها و تبلیغات بهترین نتایج را داشته‌اند و چگونه می‌توانید بهبودهای لازم را انجام دهید. همچنین به شما امکان می‌دهد که تبلیغات خود را با دقت بیشتری به هدف موردنظرتان هدایت کنید و از منابع خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. به عنوان مثال، با تحلیل داده‌هایی که از جمع‌آوری اطلاعات درباره عملکرد تبلیغاتتان به دست می‌آید، می‌توانید کلمات کلیدی موثرتر را شناسایی کنید، تبلیغات را به نحوی بهینه‌سازی کنید که به افراد مخاطب بیشتری برسد، و در نهایت بازدهی و سودآوری کمپین‌های تبلیغاتی خود را افزایش دهید.

انواع کمپین در گوگل ادز

در گوگل ادوردز پنج نوع کمپین اصلی وجود دارد.

 1. کمپین تبلیغاتی جست و جو: تبلیغات جستجو به عنوان یک تبلیغ متنی در صفحه نتایج برای یک کلمه کلیدی خاص نمایش داده میشود. این نوع تبلیغات با عناوین AD، Sponsored و یا تبلیغات ظاهر میشود. مزیت این نوع تبلیغات این است که تبلیغ شما در جایی نمایش داده میشود که جست و جو گران در آن جا موضوع خود را سرچ کرده اند و در لیست نمایش آن ها ظاهر میگردد. بطور مثال، تبلیغات کمپین جست و جو برای (Taboola) را مشاهده میکنید:
 2. کمپین تبلیغات نمایشی: گوگل دارای شبکه ای از وبسایت ها با عنوان google display network در صنایع مختلف و با تعداد زیادی مخاطب است. صاحب وبسایت نمایش دهنده تبلیغات به ازای هر کلیک یا تاثیرگذاری در تبلیغات مبلغی را دریافت میکند.مزیت این نوع کمپین این است که برندها همسو با پرسونای مشتریانشان مکان تبلیغ را انتخاب میکنند. بطور مثال تبلیغات نمایشی در سایت «نینی سایت»:
 3. کمپین تبلیغاتی ویدئویی: تبلیغات ویدئویی همان تبلیغاتی هستند که در ابتدا و یا اواسط ویدئوهای یوتیوب یا هر پلت فرم نمایش فیلم دیگری نمایش داده میشوند میباشند. یوتیوب بعنوان یک موتور جست و جوی فیلم کلمات کلیدی مناسب را بین ویدئوها قرار میدهد و نظر کاربران را جلب میکند. بعنوان مثال این مواد شوینده لباس در ابتدای یک ویدئو در یوتیوب را مشاهده میکنید:
 4. کمپین تبلیغاتی اپلیکیشن: کمپین اپلیکیشن گوگل از طریق تبلیغات در اپلیکیشن موبایل صورت میگیرد. در این نوع تبلیغات مشتری ترغیب به نصب سایر اپلیکیشن ها میشود. بر خلاف سایر تبلیغات ها شما طراحی تبلیغات را انجام نمیدهید و در عوض اطلاعات و مخاطبین هدف خود را در اختیار گوگل قرار میدهید و مبلغ را پیشنهاد میدهید و باقی کارها را گوگل انجام میدهد. این تبلیغ میتواند گیف، متن، تصویر و یا ویدئو باشد. بعنوان مثال تبلیغات یک اپلیکیشن ترجمه در نمایش تبلیغات یک اپلیکیشن دیگر را مشاهده میکنید.
 5. کمپین تبلیغاتی خرید: این کمپین ها در SERP نمایش داده میشوند و اطلاعات دقیقی از محصوا و قیمت و تصویر محصول را ارائه میدهند و به شما این امکان را میدهد تا تبلیغات را به صورت بصری انجام دهید. به عنوان مثال تبلیغات کفش ورزشی در نتایج صفحه اصلی گوگل سرچ کلمه‌ی Sport Shoes را مشاهده میکنید:

محتوای جدول

سفارش طراحی سایت در نبض نت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *