آموزشی

طراحی صفحه 404 استاندارد

طراحی صفحه 404 استاندارد

طراحی صفحه 404 استاندارد

طراحی صفحه 404 استاندارد می تواند علاوه بر تاثیرگذاری بر روی سئو شما، برروی برندینگ شما نیز تاثیر بگذارد.

pouria sadeghlou

نویسنده: پوریا صادق لو

یک شنبه, 1 آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱3:۰۰

0 دقیقه
زمان مطالعه
طراحی صفحه 404 استاندارد
[toc]

طراحی یک صفحه 404 استاندارد از اصلی ترین بخش های طراحی وب سایت به شمار می آید چرا که در هر شبانه روز ممکن است تعداد زیادی مخاطب از وبسایت شما دیدن کنند و امکان دارد برخی از این مخاطبین با وارد کردن لینک اشتباه و یا لمس لینک مطالب گذشته وبسایت شما که اکنون دیگر در دسترس نیستند و حذف شده اند وارد صفحه 404 شوند. اهمیت این صفحه در اینجا مشخص میشود که هر یک مخاطب و بازدید کننده میتواند یک مشتری برای خدمات و یا محصول شما به شمار رود و اگر آن را از دست بدهید یک مشتری را از دست داده اید و او به صفحات رقبای شما مراجعه میکند.

مهم نیست مخاطب شما به چه دلیلی وارد صفحه 404 شده است. شما باید بتوانید بازدید کننده وبسایت را به سایت بازگردانید و از از دست دادن او جلوگیری به عمل آورید. در صورتی که صفحه 404 استاندارد را برای وبسایت خود طراحی نکرده باشید، مخاطب شما با صفحه جالب و جذابی روبرو نخواهد شد و مخصوصا افرادی که تازه اقدام به جستجو در موتور های جستجو گر میکنند به طور کلی از بازدید صفحه شما دست میکشند و به صفحات مشابه روی خواهند آورد.

کسب اطلاعات بیشتر: راه های کسب درآمد از طراحی سایت

صفحه 404 استاندارد چیست؟

گفته شد که در صورت نبود صفحه 404 استاندارد در صفحه وب شما، ممکن است مخاطبین خود را به سادگی از دست بدهید. اما حال صفحه 404 استاندارد چیست و چه تعریفی دارد؟ صفحه 404، صفحه ایست که درصورت وارد کردن پسوندی اشتباه به وبسایت و یا کلیک بر روی لینک مطلب و یا صفحه ای که دیگر در وبسایت وجود ندارد، قابل رویت است. این صفحه دارای لینک خاصی نیست و هر زمان مخاطب دچار اشتباه شود به او نمایش داده میشود. صفحه 404 یک نوع پیام است که کاربر را متوجه میسازد که این صفحه در وبسایت وجود نداشته و یا آدرس وارد شده توسط کاربر اشتباه است.

البته اگر شما آدرس یک وب پیج را نیز عوض کنید و آنرا ریدایرکت نکرده باشید با این صفحه مواجه خواهید شد. یک صفحه 404 به طور کلی دارای هیچ چیزی نیست به جز چند خط به زبان انگلیسی که نشان دهنده عدم وجود آن آدرس میباشند. این صفحه، صفحه خوشایندی نیست و در خیلی از موارد حتی کاربر زحمت وارد کردن مجدد آدرس وبسایت شما را نیز به خودش نمیدهد و به راحتی به وبسایت های مشابه مراجعه میکند. اما با تغییر این صفحه میتوانید آن را برای کاربر جذابتر نموده و کاربر خود را در وبسایت نگهداشته و به صفحه دیگری از وبسایت خود منتقل کنید.

در صورنی که کاربر به محض ورود به صفحه 404 وبسایت شما را ترک کند، گوگل این فعالیت را شناسایی کرده و آن را تجربه کاربری ضعیف وبسایت شما تعبیر کرده و در نتیجه در سئو وبسایت دچار مشکل خواهید شد. در ادامه به راه های داشتن یک صفحه 404 استاندارد خواهیم پرداخت.

نکاتی برای طراحی یک صفحه 404 استاندارد

 • خلاقیت را از یاد نبرید!

خلاقیت جزئ مهمی از طراحی صفحه های وب به شمار می آید. چهار چوب را رها کنید و هرچیزی که فکر میکنید توجه کاربر را به خود میتواند جلب کند را اجرا کنید! طراحی صفحات قاعده خاصی ندارد به جز چشم نواز بودن و البته که خلاقیتی که با چاشنی نو آوری آمیخته باشد بسیار دلنشین و زیبا خواهد بود و از سرزنش شما توسط کاربر جلوگیری میکند

کسب اطلاعات بیشتر: بایدها و نبایدها در طراحی صفحه اول سایت

 • بهره گیری از نوار جستجو

در صفحه 404 استاندارد بهتر است نواری را جهت جست و جو قرار دهید. زیرا ممکن است کاربر بخواهد به موضوعی توسط جست و جو دسترسی پیدا کند و یا صفحه ای که کاربر نیاز داشته بدون ریدایرکت به آدرس دیگری منتقل شده باشد که در این صورت کاربر میتواند با بهره گیری از نوار جستجوی موجود در صفحه 404 به صفحه مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.

 • خطا را مختصر و مفید شرح دهید

کاربر تنها به اطلاعات مورد جستجوی خود نیاز دارد و هیچ اهمیتی نخواهد داد وبسایت شما چرا با مشکل مواجه شده است! بهتر است دلیل ظاهر شدن صفحه 404 را به طور کوتاه شرح دهید اما نیازی نیست جزئیات را ذکر کنید زیرا موجب خستگی کاربر شده و نهایتا ترک وبسایت شما را به هر چیزی ترجیح میدهد. ممکن است کاربر شما با ماهیت صفحه 404 آشنایی نداشته باشد. پس بهتر است صریح و کوتاه بگویید که صفحه یافت نشده است.

 • CTA را فراموش نکنید!

بسیاری از کاربران از تنها نوار جستجویی که بهره میبرند نوار سرچ موتور های جستجو گر است و نوار جستجوی داخل وبسایت ها برای برخی افراد کاربردی ندارد پس بهتر از لینک صفحات مختلف و بسایت همانند صفحه اصلی و صفحه توضیحات و ... استفاده کنید تا کاربر را به صفحات موجود وبسایت شما منتقل کند. با وجود این لینک ها مخاطب شما به تعامل تشویق میشود و احتمال خروج از وبسایت کاهش می یابد.

 • پویایی وبسایت را فراموش نکنید!

صفحه 404 استاندارد نباید صفحه ای کسل کننده برای مخاطبین و بازدید کنندگان وبسایت شما باشد. اگر کاربران به این صفحه منتقل شوند بهتر است توجهشان به طراحی این صفحه جلب شود زیرا درصورتی که صفحه کسل کننده باشد کاربر ترجبح به ترک وبسایت شما میدهد و حتی به لینک ها و بقیه امکانات نیز توجهی ندارد. پس از تصاویر متحرک و زیبا نیز بهره بگیرید.

 • ممکن است سادگی نیز کارساز باشد!

تصوری که در ذهنتان از یک صفحه 404 استاندارد است شاید صفحه ای رنگارنگ یا یک طراحی خاص و شلوغ باشد اما میتواند اینگونه نباشد! مخاطب شما دنبال محتوا و اطلاعات مورد نیاز خود است و هرجقدر سریع تر و بهتر بتوانید آن را قانع کنید که صفحات دیگر وبسایت شما را مشاهده کند به او بیشتر کمک کرده اید. پس یک طرح ساده اما خلاقاته نیز میتواند هم در زمان شما برای طراحی صفحه صرفه جویی کند و هم به مخاطب شما برای رسیدن به هدف.

 • احساسات را نیز به کار بگیرید

بهره گیری از کاراکتر های مختلف، ایموجی و... جهت ابراز احساسات نیز میتواند بسیار اثر بخش ظاهر شود. در صورتی که از یک المان درست در صفحه 404 خود بهره بگیرید میتوانید نظر کاربر را به آن جلب کرده و احساسات او را تحت الشعاع قرار دهید.

 • اصل ماجرا را شبیه سازی کنید!

شاید ایده ای برای طراحی به نظر بیاید اما اگر مفهوم را بتوانید به تصویر بکشید مخاطب آن را بهتر میتواند بفهمد و درک کند. برای مثال برای وبسایتی ورزشی میتوان استادیومی خالی از تماشاچی و بازیکن را به تصویر کشید که خود نمایانگر نبود محتوا در صفحه است. این موضوع به افزایش سرعت درک مطلب توسط کاربر کمک شایانی میکند.

 • از نماد ها بهره ببرید

استفاده از نماد ها همه جا میتواند برای فهم بهتر کارساز باشد. در سراسر دنیا علائم رانندگی یکیست چرا که همه توانایی درک این علائم را دارند و نیازی نیست که زبان خاصی را بلد باشند. در دنیای وب هم همینطور است. بهره گیری از نماد ها میتواند به تجربه کاربری بهتر کاربران و مخاطبان کمک کند و میتواند یکی از بخش های صفحه 404 استاندارد باشد.

 • فهم کاربر را آسان کنید

از ابتدای این بخش به قابل فهم بودن صفحه برای کاربر زیاد اشاره شده است و بهتر آن بود که یک مورد مجزا برای آن در نظر میگرفتیم. در صورتی که کاربر شما نتواند با محتوای صفحه 404 شما ارتباط برقرار کند آنگاه دیگر صفحه 404 شما یک صفحه 404 استاندارد نیست. برای اینکه تجربه کاربری بازدید کنندگان وبسایت را بهبود ببخشیم باید فهم بخش های مختلف وبسایت را برای آنها آسان کنیم و آنها احساس نکنند که با یک وبسایت ناشناخته روبرو شده اند. صفحه 404 استاندارد هم یکی از این صفحات است کرا برای اهدای حس خوب به مخاطب باید بهینه باشد. گاهی یک عکس میتواند این مفهوم را به طور واضح به کاربر وبسایت القا کند.

 • شوخ طبعی را از یاد نبرید!

کاربر شما به دلیل نرسیدن به صفحه مورد نظر خود دچار احساس بدی شده است شما باید سعی در از بین بردن این احساس بد کنید. خوشبختانه در اکثر مواقع که بحث عوض کردن حال به میان می آید، طنز و شوخی در صدر جدول قرار دارند و قدرت بسیار خوبی در از بین بردن حس بد افراد دارد. شما نیز میتوانید طنز را به کار برده و کاربر خود را بخندانید. از بین بردن حس بد کاربر میتواند حس خوبی را نیز در او ایجاد کند و با احساسی خوب از بقیه نقاط وبسایت شما دیدن کند.

 • استفاده از طراحی برند

ممکن است شما در لوگوی خود از علائمی بهره برده باشید که بتوانید از آن در صفحه 404 خود استفاده کنید. در این صورت صفحه 404 وبسایت شما شخصی سازی میشود و سبب میشود که لوگوی شما با دیدن این صفحه در ذهن مخاطبین تداعی شود.

 • قرار دادن فایل قابل دانلود در صفحه 404

این روش که به تازگی مورد استفاده قرار میگیرد شما میتوانید با قرار دادن چند فایل مرتبط در صفحه 404 کاربر خود را ترغیب و دعوت به استفاده از این فایل ها بکنید. البته عدم وجود این فایل ها یا برخی از عوامل این لیست 13 عددی به این معنی نیس که صفحه 404 استاندارد نیست بلکه پیشنهاداتی در جهت بهبود تجربه کاربر از صفحه 404 شماست و صفحه ای که بتواند کاربر را در وبسایت نگاه دارد و از خروج او از وبسایت جلوگیری کند صفحه 404 استانداردی به شمار میرود.

نمونه هایی از صفحه 404 استاندارد

در ادامه به صفحات 404 استانداردی اشاره میکنیم که میتوانید از آنها الگو برداری کنید:

 • lori soard

اولین وبسایت مورد بررسی وبسایت لوری سورد است که صفحه 404 بدون هیچگونه تغییری نسبت به بقیه پیج ها طراحی شده و لینک صفحات دیگر هم در آن موجود است. همچنین این وبسایت از نوار سرچ نیز بهره گرفته تا کاربر به سادگی بتواند به محتوای دلخواه خود دسترسی پیدا کند. در بخش محتوا خیلی صریح کاربر درمیابد که صفحه مورد نظر او یافت نشده است و در عوض در پایین همان جمله امکان سرچ دارد. همچنین وبسایت لوری سورد در صفحه 404 استاندارد خود پیشنهاد هایی مبنی بر جدید ترین محتوا های موجود در وبسایت ارائه داده است. همچنین دکمه ای جهت ارسال داستان به کاربر به این صفحه اضافه شده است.

lori soard

lori soard

 • disney

کمپانی دیزنی از بزرگترین کمپانی های انیمیشن سازی در دنیا نیز در صفحه 404 استاندارد خود از کاراکتری از انیمیشن محبوب کارخانه هیولاها استفاده کرده است که در ابتدای ورود به این صفحه نمایانگر است. همچنین حالت چهره این کاراکتر نمایانگر حالتی ناراحت است که تبادل احساسات با کاربر را به خوبی انجام میدهد. همچنین کنار این عکس متنی نمایانگر این است که این صفحه وجود ندارد. در پایین دکمه آبی رنگ شما را به صفحه اصلی این وبسایت خواهد برد و لینک فیلم های این شرکت نیز در بالا سمت چپ قابل مشاهده است. همچنین در صورت عدم تفهیم کاربران میتوانند از بین زبان های عربی و انگلیسی یکی را برای فهم بهتر بر گزینند.

disney

disney

 • pixar

از دیگر کمپانی های بزرگ انیمیشن سازی به شمار میرود که انیمیشن های موفقی را در کارنامه دارد. مانند دیزنی در بدو ورود به سایت با کارکتری غمگین از انیمیشن inside out رو برو میشوید که حس غم را به شما القا میکند همچنین در بالای صفحه شما میتوانید به صفحات مختلف وبسایت دسترسی پیدا کنید. در کنار کاراکتر جمله «گریه نکن این فقط یک ارور 404 است» نمایش داده شده و بسیار جالب و زیباست. همچنین لینک صفحات اجتماعی این کمپانی در پایین صفحه قابل مشاهدست و به طور کلی بالای صفحه با صفحات دیگر این وبسایت زیاد تفاوتی ندارد.

pixar طراحی صفحه 404 استاندارد

pixar طراحی صفحه 404 استاندارد

 • zillow

وبسایت زیلو نیز صفحه ای با طراحی جالب و دوست داشتنی دارد. در مرکز صفحه گربه ای در حال بازی با یک گلدان است و آن را به پایین می اندازد و گلدان میشکند. جمله «اوه، چیزی شکست» در بالا توجه شما را به خود جلب میکند و جمله ایست که با تصویر متحرک در آمیخته و از حس بد بازدید کننده این صفحه میکاهد. از طرفی بالای وبسایت تغییری با بقیه صفحات نکرده و شما از انجا میتونید حتی به حساب کاربری خود در این وبسایت وارد شوید. همچنین لینک بقیه صفحات این وبسایت نیز در بالا موجود است. قسمت پایینی وبسایت نیز تفاوت چندانی با بقیه صفحات آن ندارد.

zillow

zillow

 • Web Hosting Secret Revealed

وبسایت فوق که در زمینه ارائه خدمات وب در حال فعالیت است نیز از تصویر یک گربه در مرکز صفحه بهره گیری کرده است که با جمله « من این فایل رو برای اجرا داشتم» حس بد کاربر را بهبود میبخشد و از طرفی، بالا و پایین صفحات دارای امکانات و گزینه های مشابهی با بقیه صفحات وبسایت است که باعث میشود کاربر احساسی عادی را در مواجهه با این صفحه تجربه کند. از طرفی زیر عکس گربه عبارت پیچ پیدا نشد به وضوح دیده میشود و در زیر آن توضیحات آن ریزتر نوشته شده. در زیر توضیحات میتوانید لینک سرچ و البته لینک صفحه اصلی این وبسایت را مشاهده کنید. این نیز نمونه دیگری از یک صفحه 404 استاندارد است.

 • Blue Fountain Media

از دیگر وبسایت هاییست که صفحه 404 استاندارد دارند از آن به عنوان الگو میتوان استفاده کرد. این وبسایت در گذشته از یک بازی در صفحه 404 خود بهره میبرد. این بازی باعث شکستن قانون منع استفاده از اسکریپت بود اما جلوه ای جذاب و زیبا به این وبسایت بخشیده بود و مخاطب حس بد خود را به کل فراموش میکرد چرا که بازی هرچند ساده ولی بسیار مهیج بود. اکنون این بازی کنار رفته است و چند نوشته و یک عکس جای آن را گرفته اند.

در بالا شما لوگو و لینک صفحات را دارید و البته در سمت چپ لوگوی این وبسایت قابل مشاهده است. در مرکز صفحه عبارت ما متاسف هستیم را میبینید که در زیر آن توضیحاتی مختصر و البته لینک راهنمایی کاربر به صفحه اولیه وبسایت قرار داده شده است. شماره تلفن برای تماس در نوار بالا خودنمایی میکند و در پایین صفحه نیز همانند بقیه صفحات، لینک شبکه های اجتماعی و .. قرار دارد. این وبسایت نمونه ای کامل از یک صفحه 404 استاندارد را در خود جای داده است.

کسب اطلاعات بیشتر: چگونه به کاربران اجازه آپلود تصاویر در نظرات وردپرس را بدهیم

نتیجه گیری

از خواندن آیتم های بالا دریافتیم که صفحه 404 چیست و داشتن یک صفحه 404 استاندارد چقدر برای وبسایت حائز اهمیت است. مخصوصا اگر وبسایت، وبسایتی فروشگاهی باشد که هر یک بازدید کننده احتمال دارد به یک مشتری و یا دریافت کننده قطعی تبدیل شود. در ادامه از سری ویژگی های یک صفحه 404 استاندارد خواندیم و دریافتیم که طراحی صفحاتی از این قبیل نیازمند خلاقیت، دانش، تجربه و البته تخصص است چرا که باید بتوانید با این صفحه مخاطب خود را متقاعد ساخته و به دیگر صفحات وبسایت خود سوق دهید.

نمونه های موفق صفحه 404 استاندارد را با یکدیگر بررسی نمودیم و به وضوح مشاهده نمودیم که المان ها، تصاویر و عکس ها تا چه حد برای جلب توجه مخاطب به کار رفته اند و از طرفی برقراری ارتباط احساسی با مخاطب چگونه شکل میگیرد. اما حال به طراحی صفحات وبسایت شما میرسیم. باید با توجه به حوزه تخصصی شما، با توجه به شخصیت بازدید کنندگان وبسایت شما و ... یک صفحه 404 استاندارد طراحی گردد تا بتواند به خوبی هیجانات کاربران شما را کنترل کرده و باعث تهدید سئوی وبسایت شما نشود.

آماده سازی این صفحه نیازمند صرف زمان و البته لحاظ جنبه های روانشناسیست که با سپردن کار به متخصصین نبض نت تمامی این آیتم ها و فاکتور های ذکر شده را به صورت یکجا در وبسایت خود خواهید داشت و مشتریان خود را حفظ خواهید نمود. نبض نت با تجربه طراحی وبسایت فروشگاهی، شخصی و شرکتی افتخار دارد تا صفحات مورد نیاز را در کوتاه ترین زمان و بهترین کیفیت ارائه دهد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *