آموزشی

بایدها و نبایدها در طراحی صفحه اول سایت

طراحی صفحه اول سایت

بایدها و نبایدها در طراحی صفحه اول سایت

در طراحی صفحه اول سایت بایدها و نباید هایی وجود دارد که باید حتما رعایت شود. با ما همراه باشید.

pouria sadeghlou

نویسنده: پوریا صادق لو

دو شنبه, 25 مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱1:۰۰

0 دقیقه
زمان مطالعه
طراحی صفحه اول سایت
[toc]

پا گذاشتن به این مقاله یعنی شما تصمیم طراحی سایت را گرفته اید و می خواهید بایدها و نبایدها در طراحی صفحه اصلی سایت را بدانید. پس حتما به اهمیت طراحی سایت و صفحه اصلی آن پی برده اید و می خواهید ویترین شرکت و یا فروشگاه خود را طراحی کنید. بله درست خواندید صفحه اصلی سایت همان ویترین شما می باشند. تصور کنید که دارای یک فروشگاه می باشید و قصد طراحی سایت فروشگاهی را دارید. عموما به صورت حضوری و سنتی افراد برای اینکه بتوانند مشتری را به داخل مغازه هدایت کنند از یک ویترین منحصر به فرد استفاده می کنند و طراحی این ویترین ها با خلاقیت های خاصی همراه است.

در طراحی سایت فروشگاهی ویترین شما صفحه اصلی سایت می باشد. بنابراین تمامی خلاقیت و ابتکار عمل خود را می بایست در صفحه اول به نمایش بگذارید. در عین حال شما با استفاده از این صفحه تنها 5 ثانیه فرصت دارید تا مشتری را جذب و به دیگر بخش ها هدایت کنید. بهترین راه این است که آس ترین محصولات خود را در معرض دید قرار دهید تا مشتری جذب وب سایت شما شود و در صورت نیاز محصول خود را خریداری کند.

حال بیایید فرض کنیم دارای یک شرکت خدماتی می باشید و می خواهید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت شرکتی کنید. شرایط فرق می کند این بار مشتری خدمات مورد نظر خود را جستجو کرده و در صدد است که همان خدمات را در نگاه اول در صفحه اول سایت مشاهده کند. بنابراین طراحی صفحه اصلی سایت باید به گونه ای باشد که در همان چند ثانیه اول مشتری مطمئن شود که خدمات مورد نظر وی را شما ارائه می دهید. به همین سادگی متوجه اهمیت صفحه ی اصلی سایت شدید. در ادامه می خواهیم بایدها و نبایدها در طراحی صفحه اصلی را برای شما بیان کنیم.

در صورتی که اطلاعات دقیقی از طراحی صفحه اصلی سایت ندارید و یا اینکه می خواهید آن چه که در ذهن شماست بر روی سایت پیاده سازی شود تنها کافیست با شماره های درج شده تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان مجموعه نبض نت بهره مند شوید. همچنین شما عزیزان می توانید تمامی ایده های خود را در اختیار طراح سایت نبض نت قرار دهید و وب سایت را با توجه به ایده های خود تحویل بگیرید.

بایدها و نبایدها در طراحی صفحه اصلی سایت

رابطه ای صمیمی میان برند و مشتریان ایجاد کنید

ظاهر عبوس فروشنده و یا محیط خشک فروشگاه مشتری را فراری می دهد. در عین حال وب سایت سرد و بی روح نیز می تواند مشتری را از مشاهده مابقی بخش های سایت منصرف کند. هر سازمانی صرف نظر از خدماتی که ارائه می دهد دارای یک برند می باشد. می بایست میان این برند و مشتریان یک رابطه صمیمی ایجاد شود. برای طراحی صفحه اصلی سایت در ابتدا مشتریان خود را بشناسید. مشتریان هدف دارای چه محدودیت سنی می باشند؟ این سایت باید برای مشتری رضایت بخش باشد و نیازی به رضایت بخش بودن برای شما را ندارد.

مطالعات روانشناسی مربوط به طراحی بصری را انجام دهید

دیدن یک سایت رنگارنگ که از نظر ظاهری هیچ بخشی از آن باهم سنخیت ندارند کاربر را فراری می دهد.  مطمئنا ما وقتی وارد یک صفحه ای می شویم پیش از این که محتوای را بخوانیم با ظاهر سایت روبرو می شویم. اگر این ظاهر دلنشین باشد می توان به ادامه کار پرداخت ولی اگر ظاهری خوب نداشته باشد از مشاهده بخش های بعدی سایت پرهیز می کنیم.

به عنوان مثال در فرهنگ طراحی صفحه اصلی سایت عموما موارد مهم با رنگ قرمز و یا یک رنگ چشم گیر نمایش داده می شود. توناژ تمامی رنگ های یکسان است و انبوه رنگ های متضاد در یک سایت استفاده نمی شود.

با الگوهای سایت بازی کنید

اگر از طراحی وردپرس استفاده کید قالب انتخابی شما دارای الگوهای مشخصی می باشد. هم می توانید الگو را به همان صور ت قرار دهید و هم این که تغییراتی در الگو ایجاد کنید و آن را خاص تر جلوه دهید. با توجه به کاربری سایت ترجیحا از الگوهایی استفاده کنید که مناسب سایت باشد و ظاهر سایت با محتوای سایت همخوانی داشته باشد. الگوهای انیمیشنی گاهی می تواند ایده خوبی برای وب سایت ها باشد که با توجه به نوع فروش می توانید از آن استفاده کنید.

تمرکز بر روی موضوع پراهمیت تر

اگر در حال طراحی سایت برای کسب و کاری هستید حتما می بایست محصولات فروشگاه را در معرض دید مشتری قرار دهید. در عین حال مشتری را هدایت کنید تا از صفحات داخلی سایت نیز دیدن کند. بدین ترتیب برای طراحی سایت های شرکتی و یا حتی وبلاگ از عناوینی استفاده کنید که قابل قبول باشد و مشتری را به داخل وب سایت جذب کند.

ترکیب رنگ موثری را انتخاب کنید

دانستن سلیقه و احساس مشتری به شما کمک می کند تا ترکیب رنگ درستی را برای سایت خود استفاده کنید. برای این کار و انتخاب ترکیب رنگ می توانید از وب سایت هایی که ترکیب های رنگی را مشخص می کنند استفاده کنید. همچنین برخی از طراحان سایت برای طراحی بخش های مختلف سایت از رنگی که در لوگو سایت استفاده شده است استفاده می کنند که یک طبف مشخصی را به سایت می دهد.

کلید جستجو را بولد کنید

از دیگر بایدها و نبایدها در طراحی صفحه اصلی سایت این است که برای سایت خود از کلید جستجو استفاده کنید. بسیاری از وب سایت ها دارای تعداد زیادی محصول هستند بهترین راه برای اینکه مشتری بتواند محصول هدف خود را پیدا کند استفاده از بخش جستجو می باشد. حتما سایتی مانند دیجی کالا را دیده اید که به هنگام باز کردن سایت در ابتدا کلید جستجو دیده می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: نحوه به روز رسانی php در وردپرس

تا جای ممکن سایت را ساده سازی کنید

این موضوع حقیقت دارد که فرم های ثبت نامی در صورتی که دارای بیش از سه مورد باشد کاربر را خسته و او را پشیمان از ثبت نام در سایت می کند. بهترین راه این است که وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که تمامی نیازهای کاربر در دسترس باشد و در عین حال ترجیحا با فرم های کمتری روبرو شود.

کلمات کلیدی را به درستی جای دهید

در بحث بایدها و نبایدها در طراحی صفحه اصلی سایت نباید از کلمات کلیدی مورد نظر در همه جای سایت استفاده شود به گونه ای که کاربر را خسته کند. در این صورت علاوه بر خسته شدن کاربر از طرف گوگل هم جریمه می شود. کلمات کلیدی به اندازه و در جایگاه های مشخصی می بایست مورد استفاده قرار بگیرند.

زمان بالا آمدن سایت را بهینه کنید

یکی از مهم ترین موارد در مورد بایدها و نبایدها در طراحی صفحه اصلی سایت این است که باید در نظر داشته باشید کاربران بسیار بی حوصله هستند. اگر وب سایتی دیر باز شود آن را بسته و به سایت دیگری مراجعه می کنند. بنابراین از نظر سرعت سایت خود را بهینه کنید تا با این مشکل مواجه نشوید. برای این کار می توانید از یک طراح سایت کمک بخواهید.

کسب اطلاعات بیشتر: جوملا چیست؟ مزایا و معایب طراحی سایت با جوملا

فونت مناسب را با اندازه درست استفاده کنید.

فن چاپ و یا همان استفاده درست از علائم و نشانه ها از دیگر بایدها و نبایدها در طراحی سایت محسوب می شود. عناوین اصلی در هر بخش با فونت درشت تر و یا حتی رنگ دیگری نمایش داده می شوند و مابقی بخش ها با فونت یکسان دیده می شوند. در نظر داشته باشید تمامی صفحات بایستی دارای فونت یکسان باشند و کلیه متن ها یکدست باشد.

از تغییر رنگ لینک ها به هنگام کلیک خوردن استفاده کنید.

لینک مهم ترین عامل در ارتباط بین صفحات هستند و از این رو باید قابل فهم و استفاده طراحی شود. وقتی کاربری روی لینکی کلیک می کند و رنگ آن تغییر نکند، ممکن است باز دوباره بر روی همان کلیک کند و این یک تجربه ناخوشایندی را برای او ایجاد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *