آموزشی

بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM): چیست، چگونه کار می کند، مزایا و معایب

بازاریابی شبکه های اجتماعی

هرآنچه از بازاریابی شبکه های اجتماعی باید بدانید

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی که با عناوینی چون بازاریابی دیجیتال و الکترونیکی نیز شناخته می‌شود به استفاده از شبکات اجتماعی جهت برندسازی افزایش فروش و افزایش ترافیک وبسایت اشاره دارد.

زهرا یزدانی

نویسنده: زهرا یزدانی

یک شنبه, 8 بهمن۱۴۰2 ساعت 10:۰۰

0 دقیقه
زمان مطالعه
بازاریابی شبکه های اجتماعی

SMM علاوه بر ارائه راهی برای تعامل با مشتریان فعلی و دستیابی به مشتریان جدید، دارای تجزیه و تحلیل داده‌های هدفمند است که بازاریابان اجازه می‌دهد تا موفقیت تلاش‌های خود را ارزیابی و ردیابی کنند و در نهایت راه‌های بیشتری برای تعامل را شناسایی کنند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی همچنین سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا بازخورد مشتریان را دریافت کنند و در عین حال شرکت را با شخصیت‌تر جلوه دهند. شبکه های اجتماعی سازمان ها را قادر می سازد تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. این به کاربران نهایی بستری برای پرسیدن سؤالات، صدای شکایت و به طور کلی شنیده شدن می دهد. همچنین به برندها فرصت پاسخگویی، تطبیق و تنظیم فرآیندها یا محصولات تجاری را می دهد.

در آغاز سال 2023، 4.76 میلیارد کاربر شبکه های اجتماعی در سراسر جهان وجود داشت که بیش از 59 درصد از جمعیت جهان است و طبق بررسی‌ها 80 درصد مخاطبین در تصمیم گیری‌ها از اینفلوئنسرها تاثیر می‌پذیرند.

این پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به برندها امکان می‌دهند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند تا:

 • ساخت یک برند؛
 • افزایش فروش؛
 • هدایت ترافیک به یک وب سایت؛ و
 • ساخت جامعه ای از فالوورها به منظور تعامل و به اشتراک گذاری محتوا.

کسب اطلاعات بیشتر: آیا کامنت مارکتینگ به بهبود سئوی سایت شما کمک می‌کند؟

5 رکن بازاریابی شبکه های اجتماعی

هنگام توسعه برنامه های بازاریابی، یکی از زمینه های کلیدی که بازاریابان به آن اهمیت می دهند نحوه ارائه پیام های خود است. شبکه‌های اجتماعی به انتشار آن پیام‌ها به افراد مناسب در زمان مناسب، هم از طریق ابزارهای رایگان و هم از طریق پولی کمک می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی همچنین به برندها این امکان را می‌دهند تا درباره اطلاعات شخصی، جغرافیایی و جمعیتی مخاطبان خود اطلاعات بیشتری کسب کنند. این به سازمان ها امکان می دهد پیام ها و محتوای خود را برای بهترین تعامل سفارشی کنند.

پنج رکن بازاریابی شبکه های اجتماعی وجود دارد که منجر به یک برنامه موفق می شود.

 1. استراتژی اجتماعی

 با هر کمپین یا فعالیت بازاریابی، یک استراتژی مناسب باید از قبل تعیین شود. سازمان ها باید اهداف برنامه، کانال های مورد استفاده و نوع محتوای به اشتراک گذاشته شده را تعیین کنند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

اهداف را تعیین کنید. استفاده از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی باید با اهداف تجاری و دیگر برنامه های بازاریابی هماهنگ باشد. برخی از اهدافی که کسب‌وکارها می‌توانند برای اندازه‌گیری موفقیت از آن‌ها استفاده کنند عبارتند از افزایش آگاهی از برند، هدایت ترافیک وب‌سایت و سرنخ‌ها و افزایش درآمد.

پلتفرم های شبکه های اجتماعی را انتخاب کنید. پلتفرم های اجتماعی زیادی در دسترس هستند، اما استفاده از همه آنها برای کسب و کارها منطقی نیست. سازمان ها باید مخاطبان خود را بشناسند و پلتفرم(هایی) را انتخاب کنند که به بهترین وجه متناسب با جمعیت آنها باشد.

ترکیب محتوا هر پلتفرم اجتماعی دارای طعم منحصر به فردی برای توزیع محتوا است - از جمله ویدیو، تصاویر، پیوندها و پیام های مستقیم. بنابراین برندها باید شناسایی کنند که شخصیت بازاریابی آنها با چه محتوایی بیشتر درگیر است.

smm

smm

 1. برنامه ریزی و انتشار

پس از تعیین استراتژی، زمان شروع انتشار است. این می تواند به سادگی ارسال یک پست وبلاگ جدید، به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد یک رویداد آینده یا ارسال یک ویدیوی محصول جدید باشد. اما استمرار کلید یک برنامه SMM موفق است. برای ایجاد مخاطب، سازمان ها باید مرتباً در صفحه خود پست کنند. پست کردن محتوای مرتبط به طور مداوم باعث می‌شود که مخاطب برای اطلاعات بیشتر بازگردد.

محتوایی که سازمان‌ها در شبکه‌های اجتماعی پست می‌کنند باید با سایر تبلیغات بازاریابی هماهنگ باشد. ابزارهایی مانند Hootsuite، HubSpot و Sprout Social بازاریابان را قادر می‌سازند تا پست‌های خود را در زمان مناسب زمان‌بندی کنند.

 1. گوش دادن و تعامل

کسب‌وکارهایی که در پلتفرم‌های اجتماعی فعالیت ایجاد می‌کنند، می‌توانند شاهد رشد در تعامل و گفتگو درباره برند و محصولات باشند. کاربران روی پست‌ها نظر داده و به اشتراک می‌گذارند، شرکت را در پست‌های خود تگ می‌کنند و حتی از طریق قابلیت‌های پیام‌رسانی فوری ارتباط برقرار می‌کنند. این نوع تعاملات ایده آل هستند زیرا اعلان هایی برای هشدار به مدیران شبکه های اجتماعی وجود دارد. این آنها را قادر می‌سازد تا خدمات خوبی به مشتری ارائه دهند، که به نوبه خود تجربه مشتری را افزایش می‌دهد.

افراد در شبکه های اجتماعی همچنین ممکن است درباره یک برند، محصول یا خدمات بدون تگ کردن یا دایرکت دادن با یک شرکت صحبت کنند. چندین ابزار گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی مانند Brandwatch، NetBase Quid و Sprinklr برای متصل ماندن به مکالمه در دسترس هستند. ابزارهای رایگانی مانند Google Alerts نیز می توانند زمانی که از شرکت آنها نام برده می شود، به بازاریابان اطلاع دهند.

 1. تجزیه و تحلیل و گزارش

با انتشار محتوای بیشتر و افزایش مخاطب، ارزیابی مداوم عملکرد ایده خوبی است. سوالاتی که باید بپرسید شامل موارد زیر است:

کدام پست ها بیشترین تعامل را دارند؟

فالوورهای یک برند از کجا هستند؟

موفقیت هر برنامه بازاریابی به داده ها و خروجی های تحلیلی آن بستگی دارد. یک تیم بازاریابی می‌تواند از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر در مورد کمپین‌های آتی استفاده کند و از آنچه کارآمد است استفاده کند.

هر پلتفرم اجتماعی داده های تحلیلی مخصوص به خود را دارد، اما ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که می توانند داده ها را از کانال های زیادی در یک مکان جمع آوری کنند. این امر بازاریابان را قادر می سازد تا موفقیت و شکست کلی کمپین های بازاریابی خود را ارزیابی کنند.

5. تبلیغات

بازاریابی شبکه های اجتماعی رایگان است

 به استثنای زمان منابع و ابزارهای تخصصی. ایجاد مخاطب و انتشار محتوا در سایت های شبکه های اجتماعی رایگان راهی عالی برای دستیابی به اهداف بازاریابی است، اما با رشد برنامه، بودجه نیز افزایش می یابد.

ویژگی های بازاریابی پولی می تواند برای سازمان ها بسیار ارزشمند باشد. آنها می توانند تبلیغات خود را بر اساس عوامل بسیاری از جمله اطلاعات جمعیتی، هدف گیری مجدد و رفتارها به سمت مخاطبان هدف قرار دهند.

ابزارهایی برای کمک به مدیریت بازاریابی شبکه های اجتماعی در حجم وجود دارد، اما استفاده از قابلیت تبلیغات بومی برای شروع برای تبلیغ پست ها، جذب مخاطبین و اطمینان از اینکه پیام ها در مقابل مخاطبان مناسب قرار می گیرند کافی است.

کسب اطلاعات بیشتر: سایت یا اینستاگرام؟ کدام بهتر است؟

مزایا و معایب بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی نوعی نقشه راه فروش و بازاریابی هر سازمانی است. این یک کانال برای توزیع محتوا و پیام برای مخاطبان به طور قابل توجهی بزرگتر از یک پایگاه داده داخلی از مخاطبین است.

در حالی که اجرای برنامه بازاریابی شبکه های اجتماعی مزایایی دارد، معایبی نیز دارد.

مزایای بازاریابی شبکه های اجتماعی

به مخاطبان بیشتری دست پیدا کنید. بیش از 3.6 میلیارد کاربر در تمام کانال های شبکه های اجتماعی وجود دارد. یک اشتراک پست می تواند به طور تصاعدی در معرض دید برند قرار گیرد.

بهبود رضایت مشتری. سازمان‌ها فقط برای مشتریان در شبکه‌های اجتماعی بازاریابی نمی‌کنند، بلکه با آنها نیز تعامل دارند. این می تواند خدمات مشتری را بهبود بخشد و روابط یک به یک ایجاد کند.

ابزار مقرون به صرفه. هنگامی که به درستی اجرا شود، هزینه مدیریت یک برنامه شبکه اجتماعی می تواند کم باشد. هنگامی که دانش، تیم و استراتژی برنامه در جای خود قرار گرفتند، هزینه های بازاریابی کاهش پیدا خواهد کرد.

افزایش ترافیک وب سایت. پست های اجتماعی یک راه عالی برای بازگرداندن ترافیک به وب سایت برند هستند. تبلیغ محتوای وبلاگ، پیشنهادات صفحه لندینگ و موارد دیگر می تواند کاربران را ترغیب کند تا روی آن کلیک کنند و با یک نام تجاری تعامل بیشتری داشته باشند.

بدست آوردن بینش بهتر. استفاده از ویژگی های تجزیه و تحلیل و گزارش از هر پلتفرم شبکه های اجتماعی، بینشی در مورد اینکه دنبال کنندگان صفحه چه کسانی هستند، به چه محتوایی علاقه مند هستند و چگونه دوست دارند با یک برند تعامل داشته باشند، می دهد.

معایب بازاریابی شبکه های اجتماعی

فرآیند زمان بر. زمان زیادی را می توان برای کمپین های شبکه های اجتماعی صرف کرد تا از موثر بودن آنها اطمینان حاصل شود. تیم های بازاریابی همچنین باید دائماً تقویم را با محتوای جدید پر کنند و به سوالات پاسخ دهند.

نیاز به منابع مناسب. برای اجرای یک برنامه بازاریابی شبکه های اجتماعی به فرد یا تیم مناسب نیاز است. برنامه های بازاریابی شبکه های اجتماعی از کارمندان سطح ابتدایی سود نمی برند. در عوض، بازاریابان ماهر و کارکشته شبکه های اجتماعی کلیدی هستند.

برای دیدن نرخ بازگشت سرمایه (ROI) باید صبر کرد. SMM یک سرمایه گذاری بلند مدت است. پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی بازگشت سرمایه بالایی دارند، اما نه به شکل نتایج فوری. موفقیت یک برنامه SMM توسط یک محتوا تعیین نمی شود، بلکه چندین مورد در دوره های زمانی طولانی تعیین می شود.

تحقیق بازار رقبا. پست کردن در شبکه های اجتماعی یک جامعه عمومی است و همه می توانند محتوا، از جمله رقابت را ببینند. هیچ راه حلی برای این وجود ندارد.

اعتبار برند آسیب پذیر است. SMM می تواند یک نام تجاری را برای شرمساری عمومی و مطبوعات بد باز کند. نظرات منفی می تواند فراوان باشد زیرا مشتریان به شبکه های اجتماعی مراجعه می کنند تا ناامیدی خود را برطرف کنند. و به دلیل ماهیت عمومی پلتفرم ها، هر چیزی که یک شرکت بگوید یا انجام دهد دیده می شود و به آن واکنش نشان داده می شود. برندها باید زمان پاسخگویی را برای کاهش این خطر تسریع کنند.

چگونه یک استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی ایجاد کنیم

در اینجا مراحلی وجود دارد که یک شرکت باید برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی موثر در شبکه های اجتماعی انجام دهد:

 1. اهداف شبکه های اجتماعی را که با اهداف کلی شرکت همسو هستند شناسایی کنید

با تعیین اهدافی شروع کنید که نه تنها به عنوان راهنمای نحوه استفاده از شبکه های اجتماعی، بلکه به عنوان معیاری از داده ها برای اندازه گیری عمل می کنند. از یک قالب هدف SMART ( خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه، محدو به زمان) استفاده کنید تا بفهمید چه چیزی واقع بینانه است. نمونه هایی از اهداف شامل موارد زیر است:

افزایش ترافیک وب سایت

سرنخ های بیشتری را هدایت کنید

افزایش درآمد

رشد مخاطب

 1. تحقیق کنید و مخاطب هدف را مشخص کنید

مهم است که بدانیم مشتری هدف چه کسی است، به چه چیزی اهمیت می دهد و چرا به محصولات یا خدمات یک شرکت نیاز دارد. پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی سرشار از داده‌های مربوط به کاربران هستند، بنابراین این تمرین را می‌توان بدون پروژه تحقیقات بازار قابل توجهی انجام داد. دانستن اطلاعات جمعیت شناختی و اینکه چه کسی کانال اجتماعی را دنبال می کند، نقطه شروع خوبی است.

همچنین مهم است که بدانید پلتفرم های مختلف کاربران مختلفی را جذب می کنند. دانستن اینکه مخاطبان هدف یک شرکت در چه کانال های اجتماعی هستند، آنها را قادر می سازد تا انتخاب کنند که زمان و منابع را در کدام کانال ها سرمایه گذاری کنند.

 1. ارزیابی رقابتی انجام دهید

دانستن اینکه رقیب چه کاری انجام می دهد، تیم های بازاریابی را قادر می سازد تا تشخیص دهند چه چیزی به خوبی کار می کند و چه چیزی برای رقابت نیست. این بینش صنعت و همچنین فرصت هایی را برای ارائه یک محصول یا پیام به بازار فراهم می کند.

ابزارهای گوش دادن اجتماعی همچنین می توانند به برندها کمک کنند تا جریان های نظارتی مختلفی را برای محتوای رقابتی و کلمات کلیدی صنعت راه اندازی کنند.

 1. محتوای مرتبط را برای کانال ایجاد و مدیریت کنید

دانستن اهداف، مخاطبان و چشم انداز رقابتی به تعیین نوع محتوایی که برندها باید ایجاد کنند کمک می کند. محتوای جذاب به شکل ها و شبکه های مختلف ارائه می شود. می‌توان آن را شرکتی ایجاد کرد، از جای دیگری برای به اشتراک گذاشتن اخبار صنعت یا سایر بخش‌های رهبری فکری تهیه کرد.

کسب‌وکارها باید به طور مداوم و مستمر محتوا را منتشر کنند تا یک پایگاه فالوور درگیر ایجاد کنند. برندها می توانند تبلیغاتی را برای افزایش تعامل ارسال کنند. آنها همچنین می‌توانند پست‌هایی ایجاد کنند که جنبه انسانی‌تر و مرتبط‌تری را برای سازمان نشان دهد.

 1. با پست ها و پاسخ ها به موقع

پست کردن در زمانی که برای یک کسب و کار مناسب است همیشه برای مشتریان راحت نیست. استفاده از بهترین زمان برای ارسال پست برای تعامل، اطلاعاتی است که می توان از تجزیه و تحلیل جمع آوری کرد. سپس سازمان ها می توانند با استفاده از ابزارهای انتشار موجود، پست ها را زودتر از موعد برنامه ریزی کنند. به موقع بودن محتوا نیز مهم است زیرا چرخه اخبار به سرعت در حال حرکت است.

یکی دیگر از عناصر به موقع بودن در شبکه های اجتماعی زمان پاسخگویی است. اگر مشتریان با برندی در شبکه های اجتماعی درگیر شوند، انتظار پاسخ سریع نیز دارند. یک برند می تواند از طریق این روابط یک به یک برای مشتریان خود اقتدار و احترام ایجاد کند.

 1. جلب رضایت و حمایت دیگران در سازمان

دپارتمان های بازاریابی باید سایر بخش ها و ذینفعان را در یک سازمان درگیر کنند. بازاریابی می‌تواند از فروش چیزهای زیادی بیاموزد تا کمپین‌های اجتماعی آینده را اطلاع دهد، اما فروش نیز می‌تواند از دسترسی بازاریابی سود ببرد. همسویی فروش و بازاریابی عالی است، اما حمایت سهامداران ارشد نیز یک ضرورت است.

حمایت از تلاش‌های بخش‌های دیگر نشانه مشترک یک برنامه قوی شبکه‌های اجتماعی است. هر بخش در یک شرکت می تواند از حمایت اجتماعی بهره مند شود، اما منابع انسانی معمولا بهترین مکان بعدی برای همکاری است. شبکه های اجتماعی می توانند ابزاری برای استخدام و سازنده برند برای کارمندان آینده باشند.

 1. اندازه گیری و بهینه سازی

آخرین عنصر ایجاد یک برنامه بازاریابی شبکه های اجتماعی موفق، اندازه گیری این است که چه چیزی موثر است و چه چیزی مفید نیست. سازمان ها باید موارد زیر را کنترل کنند:

 • پست هایی که بیشترین میزان تعامل را دارند.
 • دنبال کنندگانی که به خرید ادامه می دهند. و
 • تبلیغاتی که بالاترین ROI را به همراه دارند.

کسب و کارهایی که از بازاریابی شبکه های اجتماعی سود می برند

سازمان‌هایی که یک کمپین بازاریابی موثر در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی می‌کنند، مزایای زیادی خواهند دید. در اینجا چند نمونه از مشاغلی که می توانند از برنامه های بازاریابی شبکه های اجتماعی سودمند آورده شده است:

کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها

بازاریابی شبکه های اجتماعی ابزاری عالی برای کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها است. این روشی است برای کسب و کارهای جدید برای ایجاد آگاهی در مورد پیشنهادات خود. استفاده از شبکه های اجتماعی برای فروش محصولات و خدمات به یک بازار جدید می تواند راهگشای ایجاد پایگاه مشتری باشد.

شرکت های فروش مستقیم

این نوع کسب و کارها بسیار کارآفرین هستند و از طریق جوامع رشد می کنند. و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به ایجاد جوامع، کمک به دوستان، خانواده و فراتر از آن کمک کنند.

مشاور املاک

شرکت های املاک و مستغلات با تبلیغ خانه های باز و نمایش تصاویر املاک برای فروش از شبکه های اجتماعی سود می برند. ویژگی‌هایی مانند استوری‌های فیسبوک لایو و اینستاگرام، فیلم‌های ویدیویی این خواص را در قالب‌های قابل هضم برای مصرف کاربران نشان می‌دهند.

شرکت های B2B

تیم‌های بازاریابی B2B بهتر می‌توانند تشخیص دهند که هدف‌های بالقوه‌ی آنها چه کسانی هستند - و وقتی به درستی انجام شوند - می‌توانند در فید خبری فرد مناسب نشان داده شوند.

داده های ارائه شده در مورد کاربران در سیستم عامل های شبکه های اجتماعی به ترسیم تصویری از مخاطبان کمک می کند. و با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی شبکه های اجتماعی، کسب و کارها می توانند در زمان مناسب پیام مناسب را در مقابل تصمیم گیرنده دریافت کنند.

[toc]
سفارش طراحی سایت در نبض نت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *