آموزشی

آیا کامنت مارکتینگ به بهبود سئوی سایت شما کمک می‌کند؟

تاثیر کامنت مارکتینگ بر سئو سایت

تاثیر کامنت مارکتینگ بر سئو سایت

برخی از شرکت ها بر این باورند که بخش نظرات صفحات وبلاگ ممکن است بی فایده باشد و حتی ممکن است موجب ایجاد مکانی برای لینک‌های اسپم و محتواهای بی اهمیت که ممکن است به سئوی آن ها آسیب بزند، باشد.

زهرا یزدانی

نویسنده: زهرا یزدانی

شنبه, 3 بهمن ۱۴۰2 ساعت 11:۰۰

0 دقیقه
زمان مطالعه
تاثیر کامنت مارکتینگ بر سئو سایت

اما درواقع این بخش ابزاری موثر برای افزایش رتبه‌بندی صفحات و پیشی گرفتن از رقبا برای کسب رتبه برتر است. با این حال اکثر شرکت ها نحوه کارکرد و استراتژی های درست استفاده از این ابزار را نمی‌دانند.

بخش نظرات سایت باید به درستی مدیریت شوند تا بهترین تاثیر را بر روی سئو سایت و برندسازی شرکت داشته باشند در این مقاله من قصد دارم تا درباره کامنت مارکتینگ مزایا و معایب آن و استراتژی های استفاده از آن توضیح بدهم.

کسب اطلاعات بیشتر: افزایش فروش سایت ها و فروشگاه های آنلاین

مزایای بخش نظرات بر سئوی الگوریتمی

بهینه سازی موتور جست‌وجو (SEO) به شما کمک می‌کند تا در صفحه‌ی جست‌وجوی گوگل در رتبه بالاتری نسب به باقی رقبا قرار بگیرید. گوگل برای این رتبه بندی از الگوریتم‌های متفاوتی استفاده می‌کند اما در اینجا چند راه وجود دارد که بخش نظرات میتواند به سایت شما در این رتبه بندی کمک کند.

  1. به تعداد کلمات اضافه می‌کند.

یکی از مهمترین جنبه‌های سئو، تعداد کلمات است. هرچند که عوامل مهم دیگری نیز در تقویت سئوی سایت شما وجود دارد اما تعداد کلمات نیز بسیار اهمیت دارد بخش نظرات برخلاف سایر محتوای سایت که ثابت هستند کاملا متغیر است و هربار با افزودن نظرات توسط مخاطبین به تعداد کلمات سایت افزوده می‌شود و باعث میشود تا رتبه بندی افزایش پیدا کند.

این بخش به دلیل اینکه همیشه در حال تکامل هستند به سودمندی سایت کمک میکنند این بخش بخصوص برای سایت‌هایی با پست‌های کوتاه تر بسیار مفید است.

  1. نمایه سازی معانی نهان یا سئوی معنایی (LSI)

نظرات میتوانند به توسعه LSI سایت شما نیز کمک کنند. LSI بخشی مربوط به جست‌وجوی کلمات کلیدی است. برای تقویت سئو پست‌های شما دارای یک سری کلمات کلیدی خاصی هستند که به الگوریتم موتور جست‌وجو  کمک می‌کنند تا مشخص کنند سایت شما در مورد چیست، درک بهتری از داشته باشد و آن را با کلمات کلیدی تطابق می‌دهند. LSI این کلمات کلیدی را پیدا می‌کند آن‌ها را توسعه می‌دهد تا نتایج جست‌وجو مفیدتری را به کاربران ارائه دهد.

ممکن است نظردهندگان در بخش نظرات از کلماتی استفاده کنند که مشابه کلمات کلیدی مورد استفاده شما در محتوا است اما یکسان نیستند و این موجب میشود تا محتوا از لحاظLSI  غنی شود.

به عنوان مثال ممکن است در مقاله‌ای در مورد بهبود سئو در بخش وبلاگ پست شود ولی در آن LSIها ذکر نشوند در بخش نظرات ممکن است درباره آن موضوع بحث شود و LSIها بیان شوند و افرادی که درباره آن کلیدواژه‌ها سرچ می‌کنند به واسطه نظرات کاربران به پیج هدایت میشوند.

کسب اطلاعات بیشتر: اهمیت سئو در افیلیت مارکتینگ

  1. به‌روزرسانی مداوم محتوا

الگوریتم رتبه بندی گوگل به محتوای تازه و جدید اهمیت زیادی می‌دهد. اماچگونه می‌توان محتوایی که چندی پیش نوشته شده است را تازه نگهداشت؟ از طریق بخش نظرات.

اگر مدت زیادی از اپدیت پست شما گذشته است ممکن از یک کامنت جدید تاثیری بر روی سئوی شما نداشته باشد اما اگر بحثی با کیفیت بالا در نظرات شما وجود داشته باشد این بحث میتواند باعث شود گوگل صفحه شما را تازه تر و در نتیجه، رتبه بهتری به شما اختصاص دهد.

این مسئله اهمیت محتوای جذاب را نشان می‌دهد چرا که باعث ایجاد یک گفت و گوی چالشی و بحث برانگیز در بخش کامنت‌ها میشود. اگر هرزنامه ها را مدیریت کنید و نظرات نامناسب را مدیریت کنید، به طوری که نظرات خوب و بحث برانگیز برجسته شوند، شانس بیشتری برای ورود نظرات جدید و بحث های جدید پس از تاریخ انتشار دارید، که برای سئو عالی است.

نکته ای در مورد کیفیت و مزایای سئو

یکی از مواردی که باید به خاطر داشته این است که نوع نظرات مهم است. برای بهره‌مندی از مزایای تعداد کلمات اضافه شده، LSI و به‌روزرسانی مداوم محتوا، نظرات باید عموماً با کیفیت بالا و بدون هرزنامه باشند. اگر بخش نظراتی دارید که به درستی به آن توجه نمی شود و به درستی نگهداری نمی شود، نظرات هرزنامه می تواند هر یک از مزایایی را که بخش نظرات به ارمغان می آورد ایجاد کند، آن را تصاحب کند و از بین ببرد.

الگوریتم گوگل می تواند تفاوت بین پست های واقعی و با کیفیت از کاربران واقعی و فعال و هرزنامه های ربات ها و سایر پست های غیر مفید را تشخیص دهد. زمانی که الگوریتم تعداد زیادی از این موارد را پیدا کند، بخش نظرات در واقع می تواند به صفحه شما آسیب برساند و سئو آن را کاهش دهد. به همین دلیل است که کیفیت در هر کاری که در یک صفحه انجام می دهید، از جمله بخش نظرات، از اهمیت بالایی برخوردار است.

روش‌های نامناسب کامنت مارکتینگ

در اینجا چند راه وجود دارد که بخش نظرات می تواند به سئوی شما آسیب برساند.

  1. لینک های خیلی زیاد

یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر سئو خارجی، بک لینک‌های سایت می‌باشد. بسیاری از سایت‌ها و انجمن‌ها در بخش نظرات، به کاربران اجازه‌ی درج لینک تبلیغاتی می‌دهند. بسیاری از کارشناسان سئو از این روش برای ارتقا پیج استفاده می‌کنند اما تعداد زیادی از این نوع کامنت‌های حاوی لینک موجب اسپم شدن سایت می‌شود و بخش نظرها تبدیل به مکانی پر از پیام‌هایی می‌شود که مفید نیستند که در نهایت موجب می‌شود نظرات واقعی کاهش پیدا کرده و تمام مزیت‌های الگوریتمی از بین خواهد رفت و آسیب جدی به سایت وارد میکند.

این لینک‌های خروجی که کامنت‌گذاران هرزنامه، اغلب به شکل ربات‌ها، در صفحه شما قرار می‌دهند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که افراد را از صفحه شما بیرون بکشند و به قسمت‌های تاریک (یا حداقل نسبتاً خاکستری) اینترنت بکشند. ظاهر خوبی هم نیست، زیرا اکثر کاربران باهوش اینترنت این لینک های خروجی را به عنوان هرزنامه می بینند و در نهایت اعتبار کمتری را در ذهن خود به صفحه شما می دهند.

علاوه بر دلسرد کردن افرادی که بخش نظرات برای جذب و درگیر کردن آنها طراحی شده است، الگوریتم گوگل همچنین سایت شما را در صورتی که محل مناسبی برای پیوندهای خارجی نامرتبط و سایر اشکال هرزنامه باشد مجازات می کند. الگوریتم شما را می بیند و پست شما یا کل سایت را کمتر برای جستجوگران مفید می داند. این به سئوی شما صدمه می زند و سایت شما را بیشتر به پایین صفحه یا حتی بدتر از آن به صفحه دوم می فرستد!

  1. تراکم کلمات کلیدی کمتر

تراکم کلمات کلیدی به معنای تکرار کلمات کلیدی مهم است که در پست نیاز است. هیچ درصد مشخصی از تراکم کلمات کلیدی که توسط الگوریتم موتورهای جست‌وجو ارائه میشود وجود ندارد اما اکثر کارشناسان سئو براین باورند که عدد مناسب 1 یا 2 درصد است. این به این معنی است که از هر صد کلمه یک یا دوبار باید از کلمه کلیدی استفاده شود.

همانطور که در بالا مشخص کردیم یکی از مزایای بخش نظرات این است که به تعداد کل کلمات شما اضافه میکند. اما اگر نظرات از نوع کلمات مناسب نباشد، میتواند بد باشد.

یعنی این که نظرات کوتاه و ساده مانند «مقاله خوب»، «موافقم» یا «متشکرم» کار چندانی برای سئوی شما نخواهد داشت. در واقع، اگر تعداد زیادی از این نظرات به اندازه کافی برای کاهش تراکم کلمات کلیدی شما وجود داشته باشد، می تواند اثر معکوس داشته باشد و به سئوی شما آسیب برساند.

پاسخ‌های متفکرانه که در آن افراد نظرات خود را بیان می‌کنند، سؤال می‌پرسند، موضوع مورد نظر را گسترش می‌دهند یا حتی با مقالات شما مخالف هستند، معمولاً نه تنها طولانی‌تر هستند، بلکه مملو از کلمات کلیدی مورد نظر شما نیز خواهند بود. عبارات بی فایده‌ای که کلمات کلیدی اضافه نمی کنند، می توانند نسبت تراکم کلمات کلیدی شما به خصوص در مقالات کوتاه تر، اگر تعداد آنها زیاد باشد، را از بین ببرند.

این بدان معنا نیست که باید این نوع نظرات را پاک کنید یا به صراحت از آن جلوگیری کنید، به خصوص اگر در کل مثبت باشند. کاری که می توانید انجام دهید این است که یک ناظر به این نوع نظرات پاسخ دهد تا نظرات دقیق تری از کاربر دریافت کند.

نتیجه

آیا اجازه دادن به نظرات در سایت شما به سئو کمک می کند؟ پاسخ کوتاه، بله است. نظرات سایت به روش های مختلفی به سئو کمک می کند که می توانید از مزایای آن برای ارتقای صفحه نتایج جستجوی گوگل به سایت خود کمک کنید.

با این حال، یک اخطار با این "بله" وجود دارد. بخش نظرات تنها در صورتی به شما کمک می کند که زمان و مهارت لازم برای مدیریت صحیح آن را داشته باشید. هنگامی که بخش نظرات بدون نظارت رها می شود و هرزنامه یا نظرات مشکل دار حاکم می شود، این بخش می تواند بیشتر از اینکه مفید باشد آسیب برساند. اگر می توانید رسیدگی و نگهداری روزانه را انجام دهید تا این بخش به سایت شما آسیب نرساند، به هر طریقی این کار را انجام دهید. اگر از قبل می‌دانید که این کاری نیست که وقت یا امکانات لازم برای انجام آن را دارید، احتمالاً بهتر است بخش نظرات را خاموش کنید یا آن را به طور کامل کنار بگذارید.

اگر در حال حاضر نظرات را در سایت خود فعال نکرده اید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که آن را آزمایش کنید. شما میتوانید برای مشاوره سئو با ما در تماس باشید. بله، این بخش، کمی تلاش بیشتری می‌طلبد، اما کل فعل کار بسیار دشوار یا زمان‌بر نیست، به خصوص اگر از قبل یک برنامه محتوای سالم در اختیار داشته باشید.

[toc]
سفارش طراحی سایت در نبض نت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *