آموزشی

آموزش جامع دریافت اینماد

اینماد چیست نحوه گرفتن اینماد

راهنمای جامع دریافت اینماد + گام به گام همراه ویدئو

نحوه ی گرفتن اینماد را از صفر تا صد برای شما شرح داده ایم.

pouria sadeghlou

نویسنده: پوریا صادق لو

پنج شنبه, ۱9 خرداد ۱۴۰۱ ساعت 18:۰۰

0 دقیقه
زمان مطالعه

اینماد چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد؟ اگر به تازگی یک وب سایت فروشگاهی زده اید و در آن اقدام به فروش محصولات خود می کنید، حتما طراح سایت یا شرکت مورد نظر به شما پیشنهاد  گرفتن اینماد را داده است. برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی نیاز به مجزهایی می باشد که در اولین فرصت از طراحی سایت می بایست آن را تهیه کرد.  مهم ترین دلیل این امر نیز اعتمادی است که می بایست میان صاحب فروشگاه و مشتری برقرار شود. زمانی که کاربران وارد یک وب سایت می شوند نمی توانند بدون شناخت قبلی اعتماد کنند و مبلغی را برای خرید محصول و یا خدمات واریز کنند. در صورتی که کیفیت محصول مناسب نباشد و یا اینکه اصلا محصولی نباشد و سایت کلاهبرداری باشد تکلیف چیست؟

شاید به عنوان یک صاحب فروشگاه برایتان خوشایند نباشد ولی مشتریان به هنگام خرید اینترنتی همواره به دنبال یک راهی هستند تا بتوانند  به شما اعتماد کنند. مشتریان به هنگام خرید بر روی جنسی که خریداری شده برنامه ریزی کرده اند و از همه مهم تر اینکه بابت آن پول پرداخت می کنند به همین دلیل یک اعتمادی می بایست میان فروشنده و مشتری وجود داشته باشد. اینماد و یا نماد الکترونیک این مهم را برای شما فراهم می کند. با مجموعه نبض نت همراه باشید.

مطالعه بیشتر: هزینه پشتیبانی سایت چقدر است؟

اولین بار، نماد اعتماد الکترونیکی، در سال 1388، و از سوی وزارت بازرگانی سابق برای اعتبار بخشیدن به وب‌سایت‌ها، معرفی شد. به‌این‌ترتیب، این نماد، به تمام کسب‌وکارهای آنلاین که توانسته‌اند هویت و صلاحیت خود را در سازمان نماد اعتماد الکترونیکی به اثبات برسانند، اعطا می‌شود.

با کمک این روش، انجام کارهای غیرقانونی و کلاه‌برداری‌های وب‌سایت‌های فروشگاهی و خدماتی، به حداقل ممکن می‌رسد و مشتریان با خیالی آسوده‌تر می‌توانند از وب‌سایت‌ها و مراجع محبوب خود، اقدام به خرید و دریافت خدمات کنند.

بنابراین اگر شما نیز مایل به فعالیت در دنیای آنلاین هستید، باید به سراغ انجام مراحل دریافت اینماد بروید.

اخطار مهم: جای گذاری عکس نماد در وب‌سایت‌ها، قبل از اخذ قانونی آن، به معنی جعل علامت دولتی است و مجازات کیفری در پی دارد.

آیا هر کسب‌وکاری نیاز به دریافت اینماد دارد؟

به طور کلی، کسب‌وکارهایی که فقط در حال ارائه اطلاعات و خبررسانی هستند، به این نشان نیازی ندارند، اما حوزه‌های اشاره شده در فهرست زیر، دریافت اینماد را باید در مراحل کاری خود قرار دهند:

 1. صاحب کسب‌وکارهای کوچکی که اقدام به فروش و یا ارائه خدمت به‌صورت آنلاین (موبایل و یا وب‌سایت) کرده‌اند؛
 2. کسب‌وکارهایی که در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مجاز، اقدام به فروش و ارائه خدمت می‌کنند؛
 3. اتباع خارجی که دارای پروانه معتبر کار هستند و کد فراگیر اتباع و شرکت‌های خارجی را از سازمان امور مالیاتی دریافت کرده‌اند؛
 4. متقاضیان دولتی. یعنی وب‌سایت‌هایی که به دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و ملی متعلق‌اند؛
 5. اشخاص حقیقی که کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده‌اند.

نگاهی به انواع اینماد

پنج سطح از نماد اعتماد الکترونیک جهت صدور برای سایت‌های فروشگاهی وجود دارد.

نوع اول موقتی و تنها براساس حداقل موارد ضروری صادر می‌شود و تا پیش از صدور نماد اصلی، مشتریان بدانند که مراحل قانونی در جریان است

اینماد با یک ستاره، به این معنا است که مواردی مانند مجاز بودن محصولات، تصاویر و صفحات، به همراه اطلاعات معتبر ارتباطی و مکانی کسب‌وکار بررسی شده و اینماد صادر می‌شود.

اینماد با دو ستاره، علاوه‌بر موارد فوق، سایت را از نظر داشتن گواهینامه امنیتی SSL هم تضمین می‌کند. گواهینامه  SSL، ارتباط امن کاربر و سرور را حافظت می‌کند و اطلاعات آنها کاملا محرمانه باقی خواهد ماند. سه نوع مختلف گواهینامه بنا به نیاز کسب و کارهاSSL  وجود دارد و هر کدام روند خاصی برای ثبت دارند.

اینماد با چهار و پنج ستاره با توجه به شرایط مالی، وضعیت مدیران، سابقه کسب‌وکار، کیفیت خدمات و حوزه فعالیت کسب‌وکار موردنظر صادر می‌گردد.

قیمت هر یک از سطوح اینماد متفاوت است.

انواع سطوح اینماد

انواع سطوح اینماد

مدت اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی چقدر است؟

مدت اعتبار اینمادی که برای وب‌سایتتان دریافت می‌کنید، فقط دو سال است و پس از آن، باید آن را  تمدید کنید. در هر بار تمدید نیز، وب‌سایت شما، به‌صورت مجدد از سوی سامانه نماد اعتماد الکترونیکی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مراحل دریافت اینماد

حالا نوبت بررسی مراحل دریافت اینماد است. با ثبت موفقیت‌آمیز در هر مرحله، به مرحله بعد وارد خواهید شد. در ادامه تلاش شده، مراحل دریافت اینماد با تصاویر رسمی سامانه، توضیح داده شود.

ثبت‌نام در سایت نماد اعتماد الکترونیکی:

 1. به سایت اینماد مراجعه کنید

در اولین گام برای آموزش دریافت اینماد، وارد سایتenamad.ir  شوید.

به سربرگ کسب و کارها و گزینه‌ی ثبت نام و ورود پنل کاربری بروید.

آموزش گام به گام اینماد

آموزش گام به گام اینماد

سپس به صفحه زیر روبرو می شوید:

بعد کلیک روی گزینه‌ی "ورود از طریق پنجره واحد تجارت الکترونیکی" وارد صفحه‌ی زیر خواهید شد:

گزینه‌ی ورود را کلیلک کنید و وارد صفحه زیر میشود و اگر تاکنون در این سامانه ثبت نام نکرده‌اید گزینه " ثبت نام" را بزنید:

در این مرحله حتما باید کد ملی و شماره موبایل به نام صاحب کسب و کار وارد شود:

با کلیک بر روی دکمه "مرحله بعد" به صفحه زیر هدایت می شوید. با تکمیل اطلاعات زیر و احراز تلفن همراه ثبت نام شما در امتا تکمیل می شود. برای رمز عبور حتما از حروف انگلیسی بزرگ و کوچک و کرکتر و اعداد استفاده کنید.کد احراز کدی است که به شماره وارد شده پیامک میشود.

با کلیک بر دکمه "ثبت نهایی" صفحه زیر برایتان باز می شود و نام شما در بالا صفحه سمت چپ نمایش داده میشود، نقش خود را انتخاب کنید

به سامانه اینماد وارد شوید:

اکنون باید روی دکمه "ورود" کلیک کنید تا وارد سامانه اینماد شوید. با کلیک روی دکمه ورود به صفحه زیر هدایت می شوید:

حالا باید از منو " عملیات پایه" به بخش " مدیریت کسب و کار" بروید و در نهایت روی دکمه "کسب و کار جدید" کلیک کنید که با صفحه فرآیند 8 مرحله ای اینماد روبرو می شوید.

مشاهده اطلاعات هویتی

در این صفحه اطلاعات هویتی شمانمایش داده می شود و تنها باید روی دکمه "مرحله بعد" کلیک کنید تا به تصویر زیر بروید:

مشخص کردن اطلاعات کسب و کار

در این مرحله از آموزش گرفتن اینماد طبق تصویر زیر باید نوع اینماد خود را مشخص کنید. سپس نام دامنه سایتتان را بنویسید و در قسمت بعد نام فارسی و نام لاتین کسب و کارتان را وارد کنید. در پایان روی دکمه "مرحله بعد" کلیک کنید: 

دسترسی فنی و اثبات مالکیت سایت

در این مرحله از راهنمای دریافت اینماد باید با یکی از روش های گفته شده به اینماد ثابت کنید که شما مالک کسب و کار هستید.

پیشنهاد میشود از دومین راهکار که بارگذاری فایل در سرور است استفاده کنید.

قانونمندی کسب و کار

در این مرحله باید رشته و حوزه کاری خود را در اینماد انتخاب کنید و در پایین صفحه نوع فروش خود را انتخاب کرده مجوزهای خود را بارگذاری کرده و روی دکمه ثبت کلیک کنید.

احراز اطلاعات تماس و آدرس

در این مرحله از دریافت اینماد باید اطلاعات کامل تماس خود را وارد نمایید. اطلاعاتی همچون ایمیل، تلفن ثابت و آدرس توسط اینماد احراز میشود و در نهایت ساعات پاسخگویی کسب و کارتان را در پایین صفحه وارد می کنید و اطلاعات را ثبت می کنید. بعد از اتمام احراز هویت بر روی "مرحله بعد" کلیک کنید.

تایید تعهدنامه اینماد

در این مرحله از دریافت اینماد باید توافقنامه اینماد را مطالعه کرده و تیک مربوط به موافقت تعهدنامه را کلیک کنید و سپس به مرحله بعد بروید.

پرداخت تعرفه مصوب اینماد

 در این مرحله از اخذ اینماد باید تعرفه خدمات اینماد را پرداخت نمایید.

دریافت کد اینماد و تمام

 ثبت نام اینماد شما به مرحله آخر رسید. در این مرحله تنها باید کد اینماد را کپی کنید و در وب سایت خود قرار دهید تا لوگو اینماد در سایت شما نمایان شود.

اینماد چیست؟

اینماد و یا نماد الکترونیک که در بسیاری از فروشگاه های اینترنتی آن را مشاهده کرده اید، لوگو و یا نشانی است که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی آن را صادر کرده است و به فروشگاه های اینترنتی اعطا می کند. این نشان در واقع هویت سایت شما را تایید می کند و اعتبار آن را تضمین می کند. مشتری با دیدن این نماد به فروشگاه اعتماد کرده و با خیالی آسوده خرید می کند.

در سال های اخیر به دلیل افزایش فروش اینترنتی و حضور فروشگاه های اینترنتی مانند دیجی کالا، توانسته اطمینان مردم را به وجود آورد و آنان را به خرید اینترنتی ترغیب کند. اما فروشگاه های نوپا برای اینکه بتوانند اعتماد کاربران را جلب کنند نیازمند داشتن اینماد و یا نماد اعتماد الکترونیک می باشد. مشتری با دیدن این نماد می تواند به فروشگاه اینترنتی اعتماد کرده و مطمئن باشد، صلاحیت صاحب فروشگاه به تأیید مسئولین رسیده است و صاحب کسب و کار، کلیه قوانین مربوط به فروش اینترنتی را رعایت می کند. همچنین مشتری با دیدن نماد اعتماد، مطمئن می شود که در قبال هزینه ای که می پردازد، کالای مورد نظر خود را در زمان مناسب تحویل خواهد گرفت.

انواع اینماد

حتما این نماد را در فروشگاه های اینترنتی دیده اید و می دانید که کیفیت خدمات فروشگاه های اینترنتی و میزان اعتبار آن ها با توجه به ستاره های روی اینماد مشخص می شود. هرچه تعداد این ستاره ها بیشتر باشد نشان دهنده کیفیت بهتر خدمات می باشد و مشتریان راحت تر می توانند به آن اعتماد کنند. اما نماد الکترونیکی و یا اینماد در چند نوع مختلف ارائه می شود که به شرح زیر می باشد.

شرایط دریافت اینماد چیست؟

تا بدینجا در مورد اهمیت اینماد و لزوم داشتن آن برای یک فروشگاه اینترنتی به بحث و بررسی پرداختیم. حال می خواهیم بدانیم شرایط داشتن یک اینماد چیست و چه  معیارهایی برای این کار نیاز است. در ادامه در مورد شرایط دریافت اینماد با مجموعه نبض نت همراه باشید.

عرضه خدمات و یا کالا در سایت (فروشگاهی بودن محصول): نشان اعتماد الکترونیک یا اینماد، صرفا به سایت هایی تعلق میگیرد که در آن کالا یا خدمات به فروش برسند و امکان سفارش آنلاین وجود داشته باشد. در صورتی که سایت شما، تنها جنبه اطاع رسانی دارد و کالا یا خدماتی در آن به فروش نمی رسد، نمی توانید از نماد اعتماد الکترونیک استفاده کنید و البته نیازی هم به آن ندارید. چرا که این نماد برای سایت هایی می باشد که می خواهند در قبال فروش یک محصول از مشتری هزینه دریافت کنند و نیاز به اعتماد مشتری دارند.

قیمت گذاری برای محصولات و یا خدمات سایت: برای دریافت ای نماد باید تمامی محصولات یا خدمات موجود در سایت، قیمت گذاری شده باشند. همچنین ضروری است پیش از اتمام خرید، هزینه نهایی را در قالب فاکتور یا سبد خرید، به مشتری ارائه کنید.

درخواست توسط صاحب امتیاز دامنه: برای سایت هایی با مالکیت شخص حقیقی، لازم است درخواست ای نماد، توسط صاحب امتیاز دامنه ثبت شود. برای سایت هایی با مالکیت حقوقی و شرکتی، لازم است درخواست توسط یکی از اعضای هیئت مدیره یا به نام شرکت ثبت شود.

تایید صلاحیت فردی: پیش از دریافت نماد اعتماد، لازم است صلاحیت فردی شما از پلیس نظارت بر اماکن عمومی استعلام و تأیید شود. اما نیازی به مراجعه شما به نیروی انتظامی نیست. کارکنان مرکز تجارت الکترونیک، این کار را انجام خواهند داد و نتیجه تأیید صلاحیت، در قالب ایمیل به اطلاع شما خواهد رسید. اگر صلاحیت شما تأیید نشود و پاسخ استعلام از پلیس منفی باشد، پرونده شما به حالت تعلیق، تغییر وضعیت می دهد. در این نام شما وارد لیست سیاه شده و امکان بررسی مجدد وجود ندارد.

چگونه اینماد بگیریم؟

مشاوره طراحی سایت

مشاوره طراحی سایت

ثبت در سامانه اینماد:  جهت فعال سازی نماد اعتماد الکترونیک در ابتدا می بایست وارد سایت اینماد شوید و به صورت حقیقی و یا حقوقی خود را ثبت نام کنید. در این مرحله از ثبت نام مهم ترین نکنه این است که شماره همراه باید به نام مالک سایت باشد. توجه کنید که اگر دارای یک شرکت ثبت شده می باشد می بایست یک شرکت حقوقی را انتخاب کنید و در غیر اینصوری به صورت حقیقی فرم را پر کنید.

پس از اینکه وارد پنل شدید در مرحله دوم از ثبت اینماد می بایست روی گزینه تکمیل اطلاعات کلیم کنید و فرم مربوطه را پر کنید. در این فرم اطلاعات هویتی شما پرسیده می شود و پس از آن می بایست مدارک مربوطه را نیز بارگزاری کنید. مدارکی مانند عکس کارت ملی و شناسنامه در این بخش می بایست آپلود شود.

انواع کسب و کار: این بار وارد منوی کسب و کار شوید و اطلاعات کسب و کار خود را وارد کنید. در این بخش می بایست تمامی اطلاعات مربوط به محل کار اعم از نشانی محل کار و شماره تماس وارد می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: طراحی صفحه 404 استاندارد

در انتهای همین صفحه از شما یک نام کاربری و رمزعبور خواسته می‌شود. یک نام کاربری و رمزعبور در سایت خود ایجاد کنید و آن مشخصات را در آخرین فیلدهای این صفحه بنویسید. مسئولان اینماد با این نام کاربری و رمزعبور مراحل خرید را در وب‌سایت شما بررسی می‌کنند.

تکمیل اطلاعات و ارسال به کارشناس: بعد از تکمیل فرم‌های بخش لیست خدمات و مجوزها، تکمیل فرم نظر سنجی، احراز اطلاعات کسب‌وکار گزینه‌ی ارسال پرونده جهت بررسی کاشناس هم باز می‌شود.

روی این دکمه کلیک کنید. در این مرحله پیشنهاد میکنم روی گزینه‌ی چک لیست کلیک کرده و تمام موارد خواسته شده را در وب‌سایت خود پیاده سازی کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ای نماد افراد حقیقی:

 • تصویر مجوز فعالیت (در صورتی که وجود دارد)
 • تعهد نامه شخص حقیقی

مدارک مورد نیاز برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک افراد حقوقی:

 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر اصل اساسنامه شرکت
 • آگهی تغییرات آدرس یا موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)
 • آگهی تغییرات هیئت مدیره (در صورت وجود)
 • تعهدنامه شخصیت حقوقی
 • تصویر پروانه یا مجوز فعالیت

اقدامات لازم پس از دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

دارنده ای نماد موظف است:

 • در طول مدت داشتن نماد، مندرجات تعهدنامه را به طور دقیق اجرا کند.
 • در صورت تغییر در کسب و کار، آن را به مرکز تجارت الکترونیک اطلاع دهد.
 • در مدت دو روز کاری به پیغام ها یا اخطارهای احتمالی پاسخ دهد.
 • برای ورود بازرسان و مأمورین بررسی، همکاری های لازم را به عمل آورد.
[toc]
سفارش طراحی سایت در نبض نت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *