آموزشی

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو یکی از نکاتی است که به کاربران اجازه می دهد تا بهترین تجربه را داخل گوشی خود از سایت شما داشته باشند.

pouria sadeghlou

نویسنده: پوریا صادق لو

چهار شنبه, 27 مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱4:۰۰

0 دقیقه
زمان مطالعه
طراحی سایت ریسپانسیو
[toc]

پیش از این که بررسی کنیم طراحی سایت ریسپانسیو چیست در ابتدا به این سوال جواب دهید. شما برای جستجو در اینترنت از چه دستگاهی استفاده می کنید؟ می دانیم که گوشی تلفن همراه همواره در دسترس است و عموما افراد برای اینکه در گوگل موضوع دلخواه خود را جستجو کنند از گوشی استفاده می کنند. این روزها کمتر کسی برای سرچ در گوگل از کامپیوتر استفاده می کند. البته این موضوع را آمارها ثابت کرده اند. هرچند با نگاهی کوتاه به جامعه نیز می توانید پاسخ این سوال را بدست آورید. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم طراحی سایت ریسپانسیو چیست و چه اهمیتی برای وب سایت شما دارد.

به نظر شما طراحی ظاهر سایت برای موبایل مهم است یا کامپیوتر؟ طبیعتا هر دو در اولویت قرار دارند اما به دلیل اینکه وب سایت ها توسط گوشی های موبایل بررسی می شوند لازم است که نگاهی ویژه به طراحی ظاهر وب سایت ها در گوشی داشته باشیم. اگر شما نیز به دنبال داشتن یک وب سایت واکنش گرا هستید و می خواهید بدانید چگونه می توان به این مهم دست پیدا کرد با مجموعه نبض نت همراه باشید.

وب سایت ریسپانسیو چیست؟

در ابتدای ورود تکنولوژی تنها کامپیوترها وجود داشتند که انسان می توان از طریق آن با جهانیان ارتباط برقرار کند. اما این روزها علاوه بر کامپیوتر و لپ تاب گوشی های تلفن همراه نیز حرف اول را در طراحی سایت می زنند. چرا که بسیاری از وب سایت ها عموما از طریق گوشی دیده می شود. واکنش گرایی و یا ریسپانسیو بودن سایت به فرایندی گفته می شود که باعث می شود سایت در نمایشگر گوشی به هم ریخته نباشید و کاربر به راحتی بتواند از آن استفاده کند. وب سایت ها در لپ تاب یا کامپیوتر طراحی می شوند و برای صفحه نمایشگرهای بزرگ می باشند. اما برای اینکه ظاهر خوبی در گوشی داشته باشند می بایست اقدام به طراحی سایت ریسپانسیو کنید.

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو چه اهمیتی دارد؟

بسیاری از مشتریان شما قرار است سایت را از طریق گوشی همراه مشاهده کنند و نداشتن ظاهر مناسب باعث می شود در همان لحظه اول سایت را بسته و به وب سایت دیگری مراجعه کنند. بنابراین بسیار مهم است که سایت شما دارای ظاهری دلپسند باشد و کاربر در گوشی هم بتواند خدمات مورد نظر را از طریق سایت دریافت کند. در سال 2015 رسما اعلام شد که جستجوهای انجام شده در موبایل بیشتر از کامپیوتر است و این موضوع کاملا طبیعی است چرا که گوشی یک ابزار همیشه در دسترس می باشد.

واکنش گرایی تجربه خوبی را برای کاربر ایجاد می کند و همین امر می تواند در رتبه شما تاثیرگذار باشد. چرا که در صورت رضایت کاربر زمان بیشتری را در وب سایت شما حضور دارد که این نشانه مفید بودن وب سایت شما از دید گوگل می باشد. طبیعتا گوگل می خواهد هوای کاربران خود را داشته باشد و در درجه اول میزان رضایت کاربر از وب سایت مورد نظر مهم است پس کاملا طبیعی است که وقتی کاربری با گوشی موبایل در گوگل سرچ می کند اولویت برای سایت هایی باشد که ریسپانسیو شده اند. این یعنی اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد باید قید بسیاری از بازدیدکنندگان خود را بزنید و در نتیجه شاهد سقوط وب سایت خود باشید.

کسب اطلاعات بیشتر: نحوه به روز رسانی PHP در وردپرس

پیش از این افراد برای اینکه سایت طراحی کنند می بایست یک ورژن برای کامپیوتر و یک ورژن دیگر به صورت جداگانه برای گوشی طراحی می کردند و هزینه دوبرابر را به همراه داشت. در واقع شما دو سایت بر روی یک دامنه داشتید. اما این روزها مشکل برطرف شده است و بدون هزینه اضافه می توانید وب سایت خود را هم برای گوشی و هم برای کامپیوتر به صورت واکنش گرا طراحی کنید.

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

تاثیر  طراحی سایت ریسپانسیو بر روی سئو

با توجه به مباحثی که در بخش های پیشین بیان شد موتورهای جستجو اولویت هر سایت را بر روی کاربر پسند بودن آن قرار می دهند. یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود سایت به صورت کامل کاربر پسند برای گوگل شناخته شود این است که زمانی که کاربر در سایت حضور دارد طولانی باشد. عموما وب سایت هایی که واکنش گرا نیستند در همان چند ثانیه اول توسط کاربر بسته شده و به سایت دیگری مراجعه می کنند. همین موضوع باعث می شود که گوگل متوجه شود سایت مورد نظر اعتبار چندانی ندارد.

گوگل برای وب سایت هایی که برای موبایل نیز به درستی طراحی شده اند اهمیت بسیار زیادی قائل است. در واقع mobile first indexing می تواند نشان دهد که واکنش گرا بودن سایت چقدر اهمیت دارد. این گزینه یعنی وب سایت هایی اول ایندکس می شوند که مشکلی در نمایش توسط دستگاه های موبایل را نداشته باشند.

اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو در تجربه کاربری

نکته مهمی که در رابطه با طراحی سایت ریسپانسیو حائز اهمیت است تجربه کاربری می باشد. قوانین مربوط به تجربه کاربری به فرایندی گفته می شود که در طی آن محصول دچار تغییراتی می شود که استفاده از آن برای کاربر ساده تر و لذت بخش تر باشد. طراحی سایت در مسیر رو به رشدی است به گونه ای که تمامی تلاش ها به سمت راحتی کاربر پیش می رود. یک سایت در دستگاه های مختلف با صفحه نمایش های گوناگون دچار تغییراتی می شود که نحوه نمایش آن برای کاربر مطلوب باشد. برخی از تغییرات به شرح زیر می باشد:

  • حذف اسکرول افقی سایت
  • سازگاری با سایز مختلف نمایشگر
  • تغییر رزولوشن
  • انتخاب فونت مناسب
  • راحتی مطالعه مطالب
  • طراحی مناسب برای کاربران موبایل یا موبایل فرندلی (Mobile Friendly)

طراحی سایت ریسپانسیو برای تمامی سایزها

موتورهای جستجو تنها شامل گوشی و کامپیوتر نمی باشد و در لپ تاب، تبلت و سایر سایزها رعایت گردد. تنوع اندازه های صفحات بسیار بالاست. حال سوال این سات که آیا می بایست تمامی آن ها بررسی شود و در اندازه درست نمایش داده شود؟  در پاسخ باید گفت خیر بهینه کردن سایت برای تمامی اندازه ها چندان عملی نیست و بنابراین بهتر است در ابتدا اولویت بندی کنید. یعنی کافیست به آمارها دقت کنید بخش عظیمی از سرچ ها توسط کامپیوتر و گوشی صورت می گیرد. بنابراین طراحی سایت ریسپانسیو برای این دو گزینه کافیست.

نتیجه

داشتن سایتی با طراحی ریسپانسیو و سازگار با صفحه نمایش های مختلف این امکان را به کاربران می دهد که با هر دستگاهی که وب سایت شما را جستجو کنند بتوانند خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند. این موضوع کمک می کند کاربر زمان بیشتری را در سایت بگذراند و در نتیجه از نظر گوگل یک سایت معتبر محسوب شوید. در صورتی که قصد طراحی سایت ریسپانسیو را دارید و می خواهید شعبه مجازی فروشگاه خود را نیز تاسیس کنید می توانید با شماره های درج شده تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان شرکت طراحی سایت نبض نت بهره مند شوید. همچنین برای طراحی سایت شرکتی و فروشگاهی به صورت واکنش گرا مجموعه نبض نت آماده ارائه خدمات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *